12 Şubat
Yorum Yap
#11571287

Türk Telekom'un Haksızlıkları!

Türk Telekom adı denilen bir kurumun yaklaşık 10 yıldır müşterisiyim. Telefonuma 'sesli mesaj' dedikleri ama 1 veya 2'yi tuşlayarak cevapladığımız hiçbir şekilde ses kullanmadığımız uygulaması ile bana 25 TL'ye 6 GB 1000 dakika 1000 SMS faturalısına geçmek isteyip istemediğimi sordu ve doğal olarak bu bana çok cazip geldi çünkü şu an kullandığım paket 32 TL. Daha sonra arkasından ne bir bilgilendirme mesajı ne bir onay mesajı gelmedi; tam 1 hafta millete ödemeli atarak bekledim. Baktım olmuyor faturalıya geçmedi bilgilendirme mesajı da gelmedi herhalde yanlış bir şey gönderdiler veya ben hayırı tıkladım yanlışlıkla diye düşünerek 35 TL satın alıp 32 TL'ye paketim otomatik yenilendi.


Üzerinden 24 saat geçmeden bir sürü mesaj geldi faturalıya geçişiniz onaylandı vs. denilerek. Bir baktım ki dün yüklediğim 35 TL çöp oldu, buhar oldu uçtu. Müşteri temsilcisini aradım: eğer TL pakete gittiyse yapacak bir şey yok diyor, yetkiliye aktar diyorum yok diyor, şikayetimi nereye yapacağım diyorum Türk Telekom'u şikayet edemezsiniz ancak müşteri temsilcilerini şikayet edebiliyorsunuz diyor. Ayın 27'sinde yani 10 gün sonra faturanız geldiğinde ancak faturalı o zaman iptal edebiliyorsunuz diyor, sesli yanıtta size bilgilendirme yapmak zorunda değiliz diyor. Yani sürekli Türk Telekom'u göklere çıkaran müşteriyi ezen kalıplaşmış öğretilmiş robotlaşmış cümleler. Üzerine 15 dakika yetkiliye aktar diye yırtındıktan sonra benim faturam kaç TL diye bir soru soruyorum ve son bombayı patlatıyor: taahhütlü 25 taahhütsüz 35 TL.


Bana bunun bilgisini neden vermiyorsunuz dediğimde vermek zorunda değiliz diyorlar. Bakın bu durum neresinden tutmaya çalışırsanız çalışın ekmek yediğiniz müşterinizi ezdiğinizi gösterir. Bu yoklukta durup dururken benim cebimden ekstradan 17 gün içinde 45 TL para çıkarttınız. Her şeyi geçtim ödemeler 30 günde bir yapılır ayın 10 unda faturalıya geçiyorum 27'sinde ödeme yapıyorum. Burada da saf yerine konuyorum. Her koşulda saf olan benim siz her konuda kazançlı çıkıyorsunuz. Ya en azından dersiniz ki al arkadaşım bu paketi yeniledin 30 gün hem bunu kullan hem faturalı kullan ama o da yok.


Öyle olsa yine sen kazanacaksın ama en azından beni de tatmin edeceksin ama yok kalkıp diyorsunuz ki TL'sizde duruyorsa; durmayacağını çok iyi biliyorsunuz kullanmayacağım TL'yi neden hattıma yükleyeyim? Her konuda çıkmaza sokuyorsunuz, üstüne üstelik ben neden Türk Telekom yetkilisi ile iletişime geçemiyorum nesiniz siz ulaşamıyorum ben?

Özde Özde 1.017 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler