27 Temmuz
Yorum Yap
#10711285

Türk Telekom'un Haksızlığı!

Eşimle birlikte aynı gün aynı saatte Türk Telekom mobil hattını kullanmaya başladık. Tarifemiz, Türk Telekom'da kalma süremiz, yurt dışı kullanımlarımız adım adım aynı. Yaklaşık 1 ay önce ikimizin de tarifesi bitti ve eşime %20'lik bir indirim tanımlanırken bana tanımlanmadı. "sorun şu, eğer eşim 1 gün daha fazla Türk Telekom'u kullanmış olsaydı ya da daha fazla fatura ödeseydi hiç bir şikayetim olmayacaktı. Ama aynı şartlara sahip iki kişiden birine %20'lik indirim verilirken diğerine verilmemesi büyük haksızlık. "bu talebimi 1 aydır iletmeme rağmen hiçbir şekilde bana dönüş yapılmadı.


1 kampanya sorumlusu dahi beni aramadı bir açıklamada bulunmadı. Ben aradığımda ise gayet saygısız bir şekilde 'sizin bir sorununuz yok bir şey yapamayız. Kampanya birimi sizli arayabilir aramaya da bilir. Bu sorunu bana 4 defa söylediniz 1 defa söyleyince de benim için yeterli oluyor. Evet kampanya birimimiz aynı haklara sahip olduğunuz kişiye indirim uygularken size uygulamayabilir bunda bir sıkıntı yok uygulamak zorunda değil'gibi cümleler kullanıldı. Kampanya birimiyle görüşmek istediğimde ise görüşemeyeceğim söylendi.


Taahhüt sürem dolduğunda yeni geçebileceğimiz kampanyaları sadece müşteri temsilcilerini arayarak öğrenebileceğim. Yani internet sitesinde ya da bayide hiçbir bilgi yok. Müşteri hizmetlerinde ise belirttiğim gibi aynı haklara sahip kişilere farklı indirimler uygulanıyor. "o zaman bizi Türk Telekom'un aynı fırsatları bize sunduğundan nasıl emin olacağız ki aynı fırsatları sunmuyor". Ben başıma gelen bu olaylardan sonra Türk Telekom'un tamamen güvenilirliğini yitirdiğini müşteri hizmetlerinin hiçbir şekilde sorun çözmediğini, sizinle saygı sınırları içinde konuşmadığını ve kafasına göre istediği kişiye indirim yaptığını düşünüyorum. Hiç bir şekilde sorunuma çözüm bulmayan ve sizin bir sorununuz yok deyip hiçbir yetkiliyle beni görüştürmeyen Türk Telekom'a hakkımı helal etmiyorum.

Birtanem 948 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler