3 g
Yorum Yap
#11445753

Türk Telekom Söz Konusu İptal Olunca Muhatap Bulamıyoruz!

07.01.2019 tarihinde yapmış olduğum internet aboneliği başvurumda bana en düşük paketin 24 MB olduğu ve D*** içerdiği söylendi ve bu yönde kabul edip abonelik sürecini başlattım. Verdiğim adrese D*** kurulumu yapıldı ancak 14.01.2019 tarihinde internet bağlantısı için gelindiğinde adresin yanlış olduğu yönünde gelen ekibinizden fırça yedikten sonra bağlantı yapmadan gittiler. Tekrar çağrı merkezinizi aramamın üzerine en düşük paketin 24 MB değil 4 MB olduğu söylendi ve yeni kaydımı 4 MB üzerinden açıp TV aboneliğinide pakete dahil edip herhangi bir ücret ödememe gerek olmadan internet paketimle birlikte kullanabileceğim söylendi.


Fakat ardından D***'tan aranarak ücret ödemem gerektiği söylendi. Bende iptal işlemi yapmak istediğimi söyledim ve bana 196 TL iptal faturası çıkarıldı. Ben başvurumu sadece internet için yapmışken internetin yanında bana D***'ta satıldı fakat söz konusu iptal olunca muhatap bulamıyoruz. Çağrı merkezide herkes birbirinin üzerine atıyor. En son aradığımda da yetkili birini isteyince rica minnet birine bağladılar. Bağlanan kişide görüşmemde ücretle alakalı bir şey konuşulmadığını arkadaşında ücret ödemezsiniz gibi bir ifade kullanmadığını belirtmekte. Kısacası kazara size yakamızı kaptırdık ve şu anda da kurtulamıyoruz.


Memnuniyet yüzdenizinde %12 olması ne kadar kaliteli çalıştığınızı ve insanları nasıl mağdur ettiğinizi çok açık göstermektedir. Telefon görüşmeleri sonucunda Herhangi bir hak iddia edemeyeceğimizi net bir şekilde anladık ancak ben insani bir durum olarak sadece bu mağduriyeti yaşatan kurumunuza hakkımı helal etmediğimi belirtmek isterim. Tek amaç para kazanmak yerine memnuniyet durumunuda göz önünde bulundurduğunuz günleride görürüz inşallah. En azından %12 memnuniyetinizi %13 yapabilirsiniz. Sizin gibi bir kurum için bu çok zor olsa da...

İbrahim İbrahim 435 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler