16 Kasım
Yorum Yap
#11154517

Türk Telekom'da Mobil Hat Sorunu!

Türk Telekom şubesinden numara taşıma yolu ile Türk Telekom Mobil'in Mavi Large 8 GB tarifesine geçtim.


Şubedeki arkadaş söz yazıp 5555'e gönderdiğimde 1 yıllık söz vererek 20 TL indirim ile tarifeyi kullanacağımı söyledi. Hat aktif olur olmaz gerekli mesajı attım. Onay mesajı da geldi. Fakat tarifeye 2 aydır indirim uygulanmıyor.


Müşteri hizmetleri tarife için bir mesaj daha atmam gerektiğini, atmadığım için indirim uygulanmadığını ayrıca kampanya bittiği için sistemden işlem yapamadıkları bilgisini verdi. Sonrasında şubeye gitmemi, şubenin genel merkeze dilekçe yazarak işlem yaptırması gerektiğini söyledi.


Şubeye gittiğimde işlem yapan arkadaşın işten çıktığını, dilekçe yazma gibi bir yetkilerinin olmadığını Müşteri hizmetlerinin beni başından savdığını söyledi. Üstelik tarifemin Self tarifesi olduğunu söylediler, self tarifeleri 25 yaşından büyükler için kullanılamıyor. Kimliğimin bir sürü işlem yapıldı orada 25 yaşında olmadığın açıkça belli.


Müşteri hizmetlerine bunu yazılı olarak bildirdiğimde ve en azından yakın bir tarifeye geçirmelerini istediğimde, size zaten gerekli bilgiyi vermiştik şeklinde bir mail attılar.

Murat 1.191 Okunma
Ziyaretçi Yorumları