4 g
Yorum Yap
#11716796

Türk Telekom'da İnternet Kopma Sorunu!

Mayıs 2018 tarihinden itibaren Türk Telekom sabit internet kullanıcısıyım. Ekim Kasım 2018 tarihlerinden internette kopma (özellikle cep telefonu ile wi-fi’ye bağlandığında) sorunu için Türk Telekom müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri hizmetleri kendilerinde herhangi bir kopma sorunu olmadığını söyledikleri anda bile ben internete giremiyordum. Kendileri modemin ne kadar süredir açık olduğunu gördüklerini söylemelerine rağmen kopma sorunu olmadığını belirtiyorlardı. Modemde sorun olabileceğini belirtip, beni TP Link marka (td w9970v3) modem için müşteri hizmetlerine aktardılar. Uzun bir hatta bekleme sonrasında müşteri hizmetlerine bağlandım ve sadece modeme reset attırdılar. Sorunun devam ettiği için önce Türk Telekom, sonrasında tekrar modem müşteri hizmetlerine konu ile ilgili ulaştım. Modem teknik servis modemin ilk olarak reset attırma işlemi yaptıracaktı. Daha önce reset atılarak çözülmeye çalışıldığını belirttikten sonra modemin kendilerine gönderilmesini talep etti. Kullanıcı hatası yok ise (Yıldırım çarpması, voltaj değişikliği gibi) modemin garanti kapsamında gerekli işlemlerin yapılabileceği belirtildi ve kullanıcı hatası olmasına karşılık ücreti karşılamam için benden onay alındı. Kabul edip modemi kendilerine gönderdim.


Modem yokken daha önce kullandığım bir modem ile internete bağlanmak zorunda kaldım (Türk Telekom bu garantili bir modem sunmasına rağmen kendi imkanlarım ile faturası ödetilecek olan ay içinde internete bağlanabildim). Modem de ise herhangi bir arıza olmadığı tespit edilip modem tarafıma gönderildi. Fakat garanti kapsamında olan modemde herhangi bir arıza olmamasına rağmen tarafıma arıza tespit ücreti yansıtıldı. Bununla ilgili modem teknik destek firmasını arayıp şikayet oluşturdum ve bana geri dönüş olması konusunda rica da bulunmama rağmen herhangi bir geri dönüş olmadı. Şubat 2019 tarihinde tekrar internette kopma sorunları başladı ve 27 Şubat 2019 Türk Telekom müşteri hizmetlerini aradım. Yine sorunun kendilerinden kaynaklı olmadığını söylediler. Ben de modem ile ilgili yaşadığım daha önceki sorunların çözülmeyip, tarafıma modem arıza tespit ücreti yansıtılmasından dolayı modemimin değişmesini talep ettim.


Müşteri hizmetleri de modem değişmeyeceğini, yeni bir modem alabileceğimi belirtti. Her karşılaştığım internet kopma sorununda problem modemi bana satan firma olan Türk Telekom tarafından çözüm üretilmek yerine yeniden bir modem modem satışı ile mi gerçekleştirilecek? Sorunumu çözerseniz memnun olurum.

Fatih Fatih 647 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları