21 Mart
Yorum Yap
#11745459

Türk Telekom'da Güncellenen İnternet Hızı Ve Bağlantı Sorunları!

Çalışmış olduğum şirketin interneti için Türk Telekom'dan şirket hattından arandım. Mevcut internetin 16 megabit hızında olduğunu ve 24 megabite ek bir ücret ödenmeden geçiş yapılabileceğini belirttiler. Aynı olay daha önce de başımıza geldiği için modemin o hızı desteklemediğini belirttim. Ancak müşteri temsilcisi sistemde modemimizin desteklediğini belirtti. Ben de onay verdikten sonra internete bağlanamadım. Sonrasında aynı gün bir çok kez müşteri hizmetlerini aradım. İki defa hattan düşüp telefon kapandı.


Bir aramada da 2-15 gün arasında aktif olacağını ve beklememiz gerektiği belirtildi. Şikayet kaydı oluşturdum ve teknik destek istedim. Aynı gün gelen teknik serviste modemin güncellenen internet hızını desteklemediğini tarifeye ek yeni bir modem alınması gerektiği veya eski hızda kullanılması gerektiğini belirttiler. Sonrasında tekrardan müşteri hizmetlerini aradım ve yine hattan düştüm. Aynı gün içerisinde iki defa şikayet kaydı oluşturmakla birlikte en az altı veya yedi defa aradığıma eminim ancak hiçbir şekilde çözüm üreten olmadı. Talep ettiğim tek şey internetimin eski hızında kullanmak istememdi.


Sonunda müşteri temsilcisi sorunumu çözdü ancak eski hızıma geçiş için 64.90 TL'den 70.00 TL'ye kullanabileceğimi söyledi. Ve bunların tamamı aynı gün olmakla birlikte hem yanlış bilgilendirildiğim için her ay daha fazla fatura ödemek durumundayız hem de internet olmadığı için bir günümüz işte boşa gitti diyebilirim. Tahmin ediyorum ki tarifeye ek yeni modem vermek için yapıldı bütün bunlar. İnternet konusunda Türk Telekom'un pişmanlık olduğunu anladım.

Mehmet Mehmet 1.556 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları