2 g
Yorum Yap
#11583133

Türk Telekom Yapılamayan Nakil İptali

Türk Telekom firmasının sözde Prime çağrı merkezine 04.02.2019'da nakil başvurusunda bulundum. Gelen yetkililer eve çıkan telefon hattında sorun olduğunu ve elektrikçi çağırmam gerektiğini söylemişler ancak sitenin güvenliğine. Yani başvuru sahibi olan beni arama ihtiyacı duymamışlar. Bu olaydan sonra başka bir servis sağlayıcısına geçme düşüncesiyle mevcut sözleşmemi fesih etmem durumunda ne kadar ücret ödeyeceğimi öğrenmek istedim ve sorun burada başladı.


06.02.2019'da Prime müşteri temsilcisine fesih ücretimi sorduğumda hattın üzerinde nakil kaydı olduğunu bu durumda söyleyemediğini iletti. Ben de nakil talebinin iptalini istedim. Biz yapamıyoruz sadece talep alabiliriz 48 saat içinde talebiniz gerçekleşir dedi. 08.02.2019' da nakil iptal (tekrar ediyorum hat iptal değil sadece nakil iptal) gerçekleşmediği için yine aradım ve şikayet kaydı da girdim.


12.02.2019 'da artık çağrı merkezinden bu işi yapamayacağımı anlayıp Ümraniye Müdürlüğü'ne gittim. Oradaki arkadaşlar 90' lardan kalma bir devlet dairesi gibi beni 3 kat boyunca oradan oraya gezdirdiler. Sonunda işlemin oradan yapılmayacağını çağrı merkezinden talep girmemi ve beklememi ilettiler. Şu anda 13.02.2019 ve akşam 18:45. nakil iptalim bugün de gerçekleşmeyecek belli oldu. Ben bu kadar kötü yönetilen bu çapta bir firma görmedim daha önce. Bir nakil iptali neden bu kadar uzar, neden bu kadar zahmetli olur ve şikayet kayıtlarım neden hiç dikkate alınmaz ben anlamıyorum.

Ümit Ümit 617 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler