Türk Telekom Yalan Söylüyor Resmen

Sevcan Sevcan28 Mayıs 17:04

Türk Telekom bireysel internet müşterisiyim nakil işlemi için başvurdum adreste altyapı olmadığı için ön kayıt açtılar ve altyapı geldiği zaman bana bilgilendirme mesajı atacaklarını belirttiler buraya kadar tamam.

Mesaj geldikten sonra arayıp nakil işlemimi onaylattım bana 1 hafta içinde aranıp bağlantıyı sağlamaya geleceklerini söylediler bu da tamam. 1 haftayı geçti şimdi arıyorum bana altyapınız yok diyorlar ve nakil işleminin ücretinin 40 TL olacağını 10 gün içerisinde bağlanmazsa alınmayacağını söylediler 2 kere nakil talebimi iptal etmişler her aradığımda yeni nakil talebi oluşturuyorum müşteri hizmetlerindeki kişi ilk görüştüğümde fiber internet bağlanacağını söylüyorlar fakat diğer kişi altyapı yok diyor benim komşular komple internet bağlattı nasıl olmaz, altyapı sürekli talebimi iptal edip haber dahi vermiyorlar. Demek ki bakıyorlar 10 günü geçiyor talebimi iptal ediyorlar ayıptır ya 40 lira için Türk Telekom yalan söylüyor.

 Müşteri hizmetlerinin hizmet kısmı da yalan ses kayıtlarımın incelenmesini istiyorum. Konuşmayı bilmeyen azar çeken insanlar müşteri hizmetlerine de oturmasın bir zahmet. 

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler