20 Temmuz
Yorum Yap
#10682685

Türk Telekom Tüketiciyi Kandırarak İşlem Yapıyor!

Daha önce ki operatörüm olan T***'den Türk Telekom'un yeni kampanyası olan "Benzersiz 6 GB " paketi için yeni geçişlerde 28 TL ücret yazıyor. Bende bu paketi gördükten sonra Türk Telekom'a geçiş yapmak istedim, fakat ben yeni geçiş yaptım, kampanyaya katılım SMS'i gönderdim ve sonuç olarak 36 TL ücret istendi.


Müşteri hizmetlerini aradığımda bana bir önceki operatörde 90 gün dolmadığı için yeni geçiş sayılmıyor dedi. Kampanyanın herhangi bir yerinde böyle bir ibare yer alıyor mu? Diye sordum, belirtmek zorunda değiliz diyorlar. Nasıl belirtmek zorunda değilsiniz diyorum böyle bir zorunluluk yok deniliyor.
Yeni geçiş yazıyor kampanyada diyorum yeni geçiş yaptım diyorum, şartınızı yerine getirdim diyorum siz kabul etmiyorsunuz. Madem yeni geçişte kampanyaya dahil olamayacağız kaldırın kampanyanızı. Sizin yüzünüzden faturalı hattımın sözleşmesini bozdum. 28 TL alınarak bu paketi aktif etmeniz gerekiyor kampanyanızda belirtildiği gibi yeni geçiş yaptım hattım 19.07.2018 tarihinde aktif oldu. Tüketiciyi yanılmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Her türlü yasal hakkımı kullanacağım.

Ugur 557 Okunma
Ziyaretçi Yorumları