Türk Telekom TTNET Taahhüt Ettiği Hızda Hizmet Veremiyor

Bariş Bariş25 Ekim 19:47

Türk Telekom' dan temmuz ayından beri 1-3 Mbps hız alabiliyorum. Defalarca arıza kaydı açtım. Hizmet alamadığım için sözleşmemi iptal etmek istedim, erken fesih bedeli ile tehdit edildim. Önceki yıl indirme miktarlarımıza göre temmuz sonrasında düşük hız sebebi ile kullanımlarımız %60-70 azalmıştır. Bu nedenle faturalarımda %60-%70 indirim talebim de reddedildi.

Akabinde Türk Telekom online işlemlerden şikayette bulundum. (Şikayet No: 2686785043 16 Ekim) Konuyu titizlikle incelediklerini belirten bir mesaj ile bana sunulan en fazla 3,5 Mbps hız değerinin normal olduğunu, bu süreçte %60-%70 daha az da olsa interneti kullanmış olduğumuzu ve iade yapılmayacağı cevabını aldım.

Lakin titizlikle inceledik dedikleri Telekom saha kutusundan ahşap direkler ile evime gelen saha kablosunun da arızalı olabileceğini kontrol etmek için kapımıza gelen olmadı. Bu sebeple incelemenin yapıldığı konusunda yalan söylenmektedir. Ekteki resim Türk Telekom'un taahhüt ettiği hızı sunamadığının kanıtıdır.

Ekteki resimde de göreceğiniz üzere Türk Telekom sahadaki kutusundan gelen içinde 4 çift bakır kablo bulunan kalın Telekom kablosu evimin balkonuna kadar geliyor. (bina içi tesisata bağlanmamış) Balkona gelen bu kalın kablonun bir çiftinden Türk Telekom ADSL diğer bir çiftinden t*** ADSL internet hizmeti alıyoruz. Bu hatların bağlı oldukları t*** ve Türk Telekom modemlerini değiştirip testler yaptığımda sonuç değişmiyor.

Altyapı vs. Her şey aynı olduğu halde nasıl oluyor da Türk Telekom altyapısını kiralayan t***'ten 10-13 Mbps hız alıp aylardır sorunsuz kullanabiliyorken, aynı kutu, aynı kablo ile, her şeyi aynı olan bir sistemden Türk Telekom 1-3 Mbps hız sunabiliyor ve bunu normal hız değerleri içerisinde olduğunu söyleyebilir.

Temmuz ayı da dahil aylık indirme miktarından anlaşılacağı üzere temmuz öncesi döneme göre Telekom yeterli hız sunamaması sebebiyle hem maddi hem de manevi olarak beni zarara uğratmıştır. Bu süreçte evde 2 çocuğum ve öğretmen olarak benim canlı, zoom ve EBA derslerimizi 1-3.5 Mbps hızlar ile gerçekleştiremedik. Bu süreçte aynı binada abime ait t*** hizmetini kullanmak zorunda bırakıldık.

En azından maddi zararımın tazmin edilmesi için temmuz ayı ve sonrasındaki aylarda ödediğim fatura tutarlarının 2/3 ü tutarını iade edilmesini, 8-10 Mbps hız verilemeyecekse kalan sürede cayma bedeli ödemeden sözleşmemi sonlandırmasını talep ediyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
 • Yorum yazabilmek için ya da .

 • profile-icon Bariş 26 Ekim 15:05  

  Maalesef Mehmet bey durum dediğiniz gibi. Bir haksızlık var söylememek olmaz. E-devletten de şikayet ettim. Gerçi Al gülüm ver gülüm bunlar bir birini ısırmaz. Bir beklentim yok :)

 • profile-icon Mehmet 26 Ekim 14:22  

  Dostum son senedir ve özellikle 1 aydır açtığım arıza kayıtlarını sayamıyorum artık. Ama bu süreçte şunun farkına vardım ki online ders sürece yüzünden hız düşümü gerçekleşiyor. Bu da demektir ki Türk Telekom altyapısı başlı başına yetersiz olan, ger

  Cevapları Gizle (3) arrow
  profile-icon Mehmet 26 Ekim 14:34  

  Ülkemizde her şeyde olduğu gibi avukat fiyatları da tavan olduğu için dava da açamayacaksın. Ne acı değil mi çaresiz bir millet olduk

  profile-icon Mehmet 26 Ekim 14:33  

  Üzelerek söylüyorum ki, sorununu yüksel ihtimal çözmeyecekler, sende cayma bedeli yüzünden o interneti kullanmak zorunda kalıcaksın. Peki insan haklarını sığıyor mu bu? Tabi ki hayır.

  profile-icon Bariş 26 Ekim 14:27  

  Eyvallah, alt yapının yetersizliği ve dünyada en pahalı internet kullanıcısı olmamız gerçeği bir yana, aynı dairede aynı kablo, aynı modem farklı İSS 13 Mbps hız alıyorum, insanların interneti yoğun kullanılan kullandıkları saatlerde bu hız 6-7 Mbps

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler