sta-4-hoverİyi Çözüm

Türk Telekom TTNET Nakil Başvurusunun Çıkmazı

İsa İsa28 Mayıs 10:47

18 Mayıs itibari ile hem sabit telefon hem de İnternetim için nakil başvurusu yaptım. 20 Mayıs için 08.30-13.30 saatleri arası randevuya dair SMS geldi. Gelin görün ki teknik servis randevu saatinde gelmedi. Müşteri hizmetlerini arıyorum aldığım cevap öyle bir randevu vermedik sistemde görünmüyormuş daha sonra zor zahmet 3 gün sonra geldiler sabit telefon nakil işlemi yapıldı. Bu seferde İnternet nakil yaptırma mücadelesi başladı. Neymiş efendim İnternet için nakil başvurusu yapmamışım halbuki 18 mayısta yaptım. Neyse yine bir sabırla İnternet nakil başvurusu yaptım bu sefer 5 gün sonraya randevu verildi yine teknik servis gelmedi yine aradım yine randevu verdiler.

Yani Türk Telekom gerçekten hizmet anlamında çok kötüye gidiyor sürekli oyalanıyorsunuz aldatılıyorsunuz müşteri hizmetleri tatmin edici bilgilendirme ve yönlendirme yapılmıyor çağrı merkezindeki arkadaşlar birbirlerinin ne lem yaptığından haberi yok. Amatörce hizmet anlayışı ile 2020 Türkiye sinde bilişim ve İnternet çağında Allah aşkına TTNET ile mi başaracağız gelişeceğiz. Bu kadar baştan savma iş anlayışı ile hangi kurumsallıktan profesyonellikten bahsedebiliriz. Teknik eleman sayısı yetersiz bilgisiz tecrübesiz müşteri memnuniyetsizliğini önemsemeyen anlayış var TTNET-Türk Telekom'da. Sırf nakil parası almak için verilen randevular sistemde görünmüyor bahanesi ile süre sürekli öteleniyor 10 gün oluyor 20 gün ama yine de nakil ücretini öyle ya da böyle almaya çalışıyor kurum yazıklar olsun diyorum. Tek el olmamak lazım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Yusuf 31 Mayıs 17:20  

    13 gündür bekliyorum internet nakil işlemi için. Hem randevu veriyorlar hem gelmiyorlar. 4 randevu verdiler gelmediler inşallah pazartesi 5. Randevuya gelirler

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler