14 Haziran
#12107486

Türk Telekom Tivibu Kandırmacası!

Türk Telekom Tivibu kullanıcısıyım 5 TL kampanyalı ürün aldım ve 2 yıllık taahhüt yaptım. Kısa bir süre sonra müşteri hizmetleri tarafından defalarca aranarak aylık 15 TL karşılığında paketim yükseltildi. Bilgim dahilinde fakat şuursuzca kabul ettiğim bu değişiklik tarafıma ait olup kabul ediyorum.
Sıkıntı şu ki; aradan çok zaman geçmeden tekrar müşteri hizmetleri tarafından arandım ve paketimi 29.90 TL karşılığında tekrar yükseltebileceğim söylendi. Kesinlikle bu teklifi kabul etmedim ve kendilerine de belirttiğim üzere çok fazla TV izleyen biri değilim. Tivibu'yu sadece oğlum için almıştım ve Tekrar İzle özelliği ve belgesel kanalları dışında kullanmıyoruz. Fakat üstüne basa basa kabul etmediğim bir tarifeye geçirilmiş halde buldum kendimi. Yoğun iş şartlarımdan dolayı ve birazda ihmalkarlığım buna etken oldu tabi, birkaç ay sonra müşteri hizmetlerini tekrar arayarak faturamdaki artışın sebebini sordum. Paketimin 29.90 TL'ye yükseltildiğini söylediklerinde itiraz ederek buna onay vermediğimi ve ses kaydımın dinlenmesini talep ettim. Yaklaşık 5 -10 dakika gibi kısa bir sürede müşteri hizmetleri yetkilileri tarafımı arayarak ses kaydımın dinlendiğini ve tarife değişikliğine onay verdiğimi söylediler. Ses kaydımı talep ettiğimde ise bana veremeyeceklerini söylediler.
Hiçbir şekilde onay vermediğim bir işlem için benden aylarca fazla para aldınız ve almaya devam ediyorsunuz. İptal bedeli olan 400 TL gibi bir rakamı toparlayıp en kısa sürede sizinle olan taahhüdümü bozacağım. Kampanya adı altında müşterilerinizi kandırıp, onay vermedikleri bir işlem üzerinden yalan, dolanla haksız kazanç elde ettiğiniz için size hakkımı helal etmiyorum.
Türk Telekom internet aboneliğimi de Tivibu aboneliğimi de en kısa sürede iptal edeceğimi buradan sizlere duyuruyorum.

Zuhal Zuhal 1.824 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları