17 Şubat 2015 #3053378

Türk Telekom Telefon/internet Hat Başvurusu!

Türk Telekom yetkilisine;
Oturduğumuz sitede hat çekimi için kazı yapıldı. 15 gündür gelen giden olmadığı için Beylikdüzündeki Türk Telekom müdürlüğünün planlama bölümüne gittim. Yetkili bana başvurunun alındığını genel müdürlükten malzeme istendiği (genel müdürlüğün) keyfine göre malzemeleri ne zaman yollarlarsa gelip takılacağını tahmini 2-5 ay arasını bulacağını söyledi. Zaten taşınalı 4 buçuk aydır internet ve telefonsuz idare ediyoruz. Bir kutu için 5 ay daha beklemek istemiyorum. Bu sürenin kısaltılmasını istiyorum!

Kaan 1.143 Okunma

Cevaplar

  • Kaan03 Mart 2015

    15 gün oldu. Hala ne bir tarih verildi ne de tatmin edici bir bilgi verildi. Tek söylenen şikayetim yetkililere iletilmiş. 6 aydır başka bir firmaya kullanamadığım internet (taahhütten dolayı) için para ödemek zorunda kalıyorum. Bu zararımın da karşılanmasını istiyorum.

  • Türk Telekom Temsilcisi17 Şubat 2015

    Sayın Kaan Bey, Size destek olma fırsatını bize sunmanızdan ötürü duyduğumuz memnuniyeti belirtmek isterim. Sikayetvar.com sitesi aracılığıyla iletmiş olduğunuz talebiniz ilgili birimlere iletilmiştir. Konu inceleme aşamasındadır, en kısa sürede sonuçlandırılarak gerekli bilgilendirme tarafınıza yapılacaktır. Türk Telekom’a göstermiş olduğunuz ilginiz için firmamız adına teşekkür ederim. Saygılarımla, Kader GÜNAYDIN Müşteri İlişkileri Uzmanı ETKİLEŞİM KANALLARIMIZ Türk Telekom ürün, hizmetlerimiz ve iş süreçlerimiz ile ilgili tüm konulardaki şikayet ve başvurularınızı aşağıdaki iletişim kanallarımıza iletebilirsiniz: - Türk Telekom Çağrı Merkezi : 444 1 444 (7/24 hizmet verilmektedir) Kurumsal Müşterilerimiz için Çağrı Merkezi: 444 4 564 Toptan ve Uluslararası Müşteri Hizmetleri: 444 8 786 (Çağrı merkezlerimize gelen aramalar tüm operatörlerin kendi şehir içi arama tarifeleri üzerinden ücretlendirilmektedir.) - E-posta : [email protected] - Faks: 312 306 07 32 - SMS: “YARDIM” yazın boşluk bırakıp talebinizi 6616’ ya gönderin - www.turktelekom.com.tr internet sitemizden “Tüketici Şikayetleri”ni tıklayarak ilgili form üzerinden iletebilirsiniz - Sosyal Paylaşım Siteleri : http://twitter.com/TTDestek ve http://www.facebook.com/TurkTelekom - Türk Telekom Ofisleri

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön