14 Kasım
Yorum Yap
#11145527

Türk Telekom Tarife/Paket/Kampanya Satmıyor!

1792516118 hizmet numaralı internet hattımla ilgili 21.10.2018 tarihinde süresi biten kampanya için 04.11.2018 tarihinde Türk Telekom ofisine giderek yeni kampanya seçtim ve aradan birkaç saat sonra talebin gerçekleşmediği şeklinde mesaj aldım.


Ardından 444 1 444 numaralı hattı arayarak bunun sebebini öğrenmeye çalıştığımda sistemde hata olduğunu tekrar işlemi yapmayı teklif ettiler ve kabul ettim internet paketini seçerek onayladım, yine Türk Telekom'dan paket seçiminin gerçekleşmediğini belirten mesaj geldi. 10 gün boyunca bu işlemler tekrarlandı.


Müşteri hizmetlerini aradım farklı paketleri de deneyerek paket seçtim, onayladım fakat sonuç değişmedi. Bu süre zarfında şikayet kayıtları oluştursam da taslak cevapların ötesine geçmedi. Şu an da da Türk Telekom İl Müdürlüğü'ne giderek sorunun ne olduğunu öğrenebileceğim söylenmekte.


Özet olarak 04.11.2018 tarihinden itibaren biten taahhüdüm yenilenmedi, istediğim paketi seçemedim ve taahhüt süresi bittiği için güncel fatura tutarım katbekat artmış durumda. Bu kadar köklü alanında öncü bir firmanın bu tür basit ve müşteri memnuniyetini hiçe sayan tutumları, gösterdiği ilgisiz ardını aramayan davranışları ile kendinden soğutmuş oldu.


Mümkünse (bir umut) ayaklarına çağırmadan ve çağın gereklerine uygun olarak en kısa sürede ilk başvuru tarihimden geçerli olarak taahhüdümün yapılmasını talep ediyorum.

Ali 487 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler