19 Ağustos 2018
Yorum Yap
#10802904

Türk Telekom Rızasız Yurt Dışı Tarife Değişikliği: Ek Ücret!

Türk Telekom'da aboneliğim bulunan mobil telefon hattımı bir süredir Dünya Varmış Tarifesiyle ve zaman zaman aldığım dakikalık konuşma paketleriyle yurt dışında kullanıyorum.


Türk Telekom, yurt dışında bulunduğumu SMS ile bildirecek, tarife paketleri ile ilgili tanıtım SMS'leri gönderecek seviyede yurt dışında bulunduğumu tespit edecek bir altyapıya sahip olmasına rağmen rızamı almaya gerek duymadan hattım için günlük 24,90 TL tutarındaki "Tarifen Yurt Dışında" servisini otomatik olarak devreye aldı!


Ekte görüleceği üzere Türk Telekom, 14.08.2018 tarih (İspanya) yerel saat ile 13:31'de tarafıma SMS ile "Tarifen Yurt Dışında" servisinin otomatik olarak devreye gireceğini bildirdi. Bu bilgiyi alır almaz (bkz. Ekli belge) izleyen dakikada (yerel saat ile 13:32'de) 5555'e iptal talebimi ilettim ve 13:33'da servisin iptal edildiği bilgisi bana ulaştı.


Ancak iptal talebime ve herhangi bir arama gerçekleştirmemiş, internet kullanmamış olmama rağmen 1 dakika için Türk Telekom, faturama 24,90 TL'yi yansıtmış durumda!


Bu değişikliğin öncesinde Türk Telekom hiçbir şekilde rızamı almamıştır! Türk Telekom, (yurt dışında bulunduğumu bildiren SMS bilgilendirmeleri, yurt dışı tarifeler ile ilgili tanıtım SMS'leri ile) yurt dışında bulunduğumu tespit edecek altyapıya sahip olmasına rağmen bu servis değişikliyle ilgili değişikliğin öncesinde tarafıma bilgilendirme yapmamış ve servis devreye girmeden önce şahsıma cayma hakkı sunmamıştır!


Rızamın olmadığı bu haksız uygulama ile kullanmak istemediğim ve kullanmayacağım bir servis için gerekli iptal işlemini hızla yapmama rağmen ek bir ücretlendirmenin yapılması açıkça 28 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete'de geçen Elektronik Haberleşme Sektörüne ilişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği'nde geçen maddelerin (özel olarak Madde 11'in) ihlalidir. Ayrıca söz konusu uygulama 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'nun 49., 50. Maddelerine, bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun Usul ve Esaslar dahilinde almış olduğu kararlara (21.12.2016 Tarihli Karar no... : 2016 / d k – t h d /496 ve 03.08.2016 Tarihli Karar no... : 2016 / d k - t h d /357) da aykırıdır.


Türk Telekom şimdiye kadar bu haksız ücretlendirmeyi iade etmekten kaçınmaktadır. Konuyla ilgili hak arayışımı gerekli mercilerde devam ettireceğim.

Ozan 617 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler