Türk Telekom Nakil İşlemi

Ender Ender12 Şubat 11:49

17 ocak 2020 tarihinde ev değişikliği yaptığım için 20 ocak 2020 tarihinde müşteri hizmetlerini arayarak nakil işlemine başvurdum. Buraya kadar her şey normal. 3 gün sonra bana hiçbir bilgi vermeden sözde adrese gelmişler internet kutusunda sıkıntı var diyerek lemi sonlandırmışlar, bu arada da nakil işlemi iptal göründüğü için fatura işlemeye devam etmiş. İkinci kez aradığımda işlemin ne aşamada olduğunu sorduğumda yukarıda yazdığım gibi saçma bir cevap verdiler bir de üstüne arandığımı ve telefonumun çekmediğini, peki ikinci defa neden aramadınız diye sorduğumda böyle bir uygulamamız yok diye cevap verdiler. 

Bende tekrar kayıt oluşturmalarını istedim, bu arada da Malatya da müdürlüğe gittim bir tane sorumlu bayanla görüştük haftaya yapacağız siz merak etmeyin diyerek gönderdi. Dün TTNET saha ekibi arıyor ve işlemleriniz tamamdı kablo yenilendi siz yarın arayıp nakil işlemine başvurun dedi. Bugün nakil işlemi için müşteri hizmetlerini aradığımda apartmanınız da hat yok siz tekrar Malatya da bulunan müdürlüğe gidin orası ile görüşün dedi. İnsanla dalga geçer gibi iş yapıyorlar. Peki nakil işlem ücreti 42 TL yi alacakmısınız diye sorduğumda sıkıntı bizden kaynaklı değil alacağız diye cevap veriyorlar. Ya bunlar iş yapmayı bilmiyor hiç kimsenin kimseden haberi yok yada sadece ücret alıp hizmet vermeden para kazanma yoluna gidip dünya iletişim şirketleri arasındayız diye reklam yapıyorlar.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Emre 1 ay önce  

    Aynen öyle kardeşim çok çok haklısın bunların işi gücü para olmuş hizmet kalite 0 kendilerini haklı çıkarmak için senden iptalinin iptalini istiyorlar yok mu bunların hakkından gelecek bir mercii adamlar ali kıran baş kesen olmuşlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler