Türk Telekom Müşteriden Habersiz, Usulsüz Zam!

Emrah Emrah07 Nisan 13:03

Yıllardır Türk Telekom evde internet müşterisiyim. Geçen ay faturamda sözleşmeye aykırı bir şekilde fazladan 11₺'lik (100₺ yerine 111₺ fatura) fatura geldi. Üzerinde çok durmadım. Lakin fark ettim ki bu ay tekrardan fazla ücretli fatura göndermişler.

4441444 numarasından müşteri hizmetlerine bağlanmaya çalıştım, ancak seçeneklerden 'sabit internet' seçeneğini tuşlayınca sistem otomatik olarak telefonu kapattı. Teknik bir sıkıntı olabileceğini düşünerek birkaç defa daha aynı problemi yaşadıktan sonra en son 'müşteri temsilcisine' bağlanma adımına ulaşabildim ve o da ne? Pat diye sistem tekrar telefonu kapattı.

Fazladan gönderilen ücreti ve "müşteri temsilcisine bağlanmama" hizmetini göz önünde bulundurunca bunun sistematik bir uygulama olduğuna emin oldum. Türk Telekom usulsüzce fazla fatura gönderiyor ve bu ücreti sorgulayabilecek müşterileri de binbir zorlukla engelleyerek hakkını savunmasının önüne geçiyor.

Türk Telekom ne hikmetse öyle güzel usulsüz para tırtıklama yöntemi bulmuşlar ki, bize de sadece çaresizce dert yanmak kalıyor. Sözleşmem biter bitmez bunlardan kurtulacağım!

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler