17 Kasım 2014

Türk Telekom İş Bilmez Personel!

14.11.2014 günü saat 16.47 de Bakırköy şubesinden TTNET interneti iptal etmek için sıra aldım önümde 26 kişi vardı, tam tamına 1 saat 25 dakika sonra sıra bana geldi üstelik sırada bekleyen en az altı yedi kişi beklemekten vazgeçmiş 2 ya da üç kişi, ikisinden eminim yanlış sıra beklemiş olmasına rağmen saat 17.12 hala içeriden çıkamadım. Neyse işlemim yapıldıktan sonra tekrardan sordum hattım iptal oldu mu evet işleminiz bitmiştir cevabını aldım ve oradan ayrıldım.


Sonra aklıma geldi geri hiçbir evrak vermedi işlemi yapmadıysa yine mağdur olmamak için
TTNET'i aradığım zaman hattımın iptal edilmediğini ıslak imzamın giriş yapılmadığını 3 gün içinde aktif olacağını öğrendim, bu zulüm nedir ya neden.

Erkan 63 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi17 Kasım 2014

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi17 Kasım 2014

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön