21 Eylül
#12642749

Türk Telekom İnterneti İptal Etmiyor

Türk Telekom'dan hizmet aldığım 1793**4147 numaralı internet hattımı adres değiştirdiğimden dolayı yeni adresime nakil ettirmek için 4441444 müşteri hizmetlerini aradım. Bana yeni gittiğim adresin kullandığım fiber jipon interneti desteklemediği altyapısı olmadığı bu nedenle internetimi cayma bedeli olmadan iptal edebileceğimi söylediler.


Ben de internetimi iptal için Bursa ili Osmangazi ilçesi Setbaşı Telekom Müdürlüğü'ne gittim. Burada internetimi iptal etmediler bana fiber olmadığını ancak başka internet bağlayabileceklerini söylediler ben fiber değilse istemediğimi söylememe rağmen yine iptal etmediler adresimin fiberi desteklemediğini söyleyerek fiber modemimi aldılar bana ücretle başka modem vermek istediler. Yeniden modem istemedim iptal edilmesini istedim ama yine de iptal etmediler.

Hakan Hakan 1.297 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hakan21 Eylül

    1793404147 numaralı internet hattımı adres değişikliği nedeniyle nakil ettirmek için 444 1 444 müşteri hizmetlerini aradım taşındığım adreste benim kullandığım fiber internet altyapısı olmadığını bu nedenle hattımı nakil yapamayacaklarını hattımı cayma bedelsiz cezasız iptal ettirebileceğimi söyleyerek Telekom müdürlüğüne gitmemi söylediler. Bende Bursa ili Osmangazi ilçesi Setbaşı Telekom müdürlüğüne gittim ve durumu anlattım bana taşındığım adreste kullandığım fiber internetin altyapısı olmadığını ama onun yerine altyapısı olan ADSL/vdls internet bağlayabileceklerini söylediler ama bunun için yeni bir modem almamı ve modem ücreti ödememi istediler bende Telekom'la sözleşmem fiber internet üzerine olduğunu ona göre modem ve internet ücreti ödediğimi söyledim eğer fiber altyapınız yoksa ya aboneliğimi iptal edin ya da ücretsiz modem ve ADSL/vdls fiyatında bir internet hizmeti verin dedim eğer veremiyorsanız iptal edin dedim. Telekom'daki görevliler benimle ilgilenmediler elimdeki mevcut modemimi aldılar yerine modemde vermediler hattımıda nakil yapmadılar iptalde yapmadılar hatta istediğin yere şikayet edebilirsin diyerek bana çok kötü davrandılar sorunumu çözmediler beni mağdur ettiler. Ben adres değiştirdim Telekom'la sözleşmem fiber internet üzerine ona göre de ücret ödüyorum niye fiber ücreti öderken ADSL/vdls hizmeti alayım fazla ücret ödeyim üzerine bir de ekstrdan modem ücreti ödeyim zaten benim modemim var ücretini de ödüyorum eğer Telekom bana sözleşmeme göre fiber internet veremiyorsa ya aboneliğimi cayma bedelsiz cezasız iptal edecek ya da daha uygun fiyatlı ekstra modem ücreti olmadan ADSL/vdls hizmeti verecek bir an önce mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Bana da yazılı olarak cevap verilmesini ona göre Tüketici Hakem Heyeti'ne gidip hakkımı aramak istiyorum. Telekom'un internet hizmetinden de Telekom'daki görevlilerden de şikayetçiyim ilgilenmiyorlar kötü ve kaba da davranıyorlar çözümde bulmuyorlar müşterilerinide mağdur ediyorlar bir daha da kullanmiycam kacgündür hattım nakil olmadı iptalde olmadı boş yere faturamda işliyor mağdur oluyorum

Ziyaretçi Yorumları