16 Ağustos
#12426777

Türk Telekom İnternet Mağduriyeti

702*** hizmet numaralı Türk Telekom internetimde., 1 Haziran ile 12 Haziran arasında bulunduğum mahalle de telefon direği devrildiği için 12 günlük internet hizmeti alamadım. 5 Haziran'da kayıt oluşturmak için aradığımda bölgemizde alt yapısal bir sorun olduğu ve 15 gün içinde çözüleceği otomatik cevap olarak belirtildi ve bu tarihte benim arıza kaydım için bağlandığım ve otomatik cevap aldığım müşteri hizmetlerinde görünüyor. Ayrıca bu tarihlerde müşteri hizmetlerine başka bölümden bağlandığım da bana internet geldikten sonra kaç gün kullanamadıysanız o size iade edilir cevabını aldım. Fakat internet geldikten sonra müşteri hizmetlerine en az 10 defa bağlamadım ve 2 defa da yetkili takım kaptanlarına bağlandım. Oluşturulan ilk raporda o tarihte kesinti olmadığı yönün de oldu.


Ben delil olarak o tarihte ki müşteri hizmetleri ile telefon görüşmemi dinlemelerini istedim ama kayıt oluşturuldu fakat böyle bir konuşmamın olmadığı söylendi. En son yetkili kişi kayıt oluşturdu. Oluşturulan kayıtsız oluşturulan cevapta o bölgede kesinti olmadığı bunun raporunu ise Türk Telekom Kahramanmaraş bölge müdürlüğünün verdiğini söyledi. Ben ise Türk Telekom şikayet yaz bölümüne Kahramanmaraş bölge müdürlüğü yanlış cevap veriyor diye şikayette bulundum sonuç olarak dönen cevapta o bölgede o tarihte kesinti olmadığıydı.


Ben Türk Telekom'da araştırılması ve mağduriyetimin giderilmesi için 4 kayıt oluşturdum ve bir de Türk Telekom bölge müdürlüğü yanlış bilgi verdiğinden yani müşteri hizmetlerinin dediğine göre onların raporunu baz alıyormuş, bölge müdürlüğünden de şikayetçi oldum ama sonuç alamadım. Türk Telekom ve Kahramanmaraş bölge müdürlüğü mağduriyetimi gideremediği için şikayetçiyim.

Alper Alper 609 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları