21 Mart
#11743567

Türk Telekom İnternet Arıza Tespit Hizmeti!

Sabah modemi açtığımda DSL ışığının sabitlenmediğini gördüm. Kılavuzda yer alan talimatları yerine getirdim fakat hala sorun devam ediyordu. Sonrasında Türk Telekom müşteri hizmetlerini aradım. Kısa sürede bir personel geldi. Sorunun internet hattından değil, modemden kaynaklandığını söyledi ve gitti. Türk Telekom müşteri hizmetleri beni aradı sorun devam ediyor dedim benden modem ile verecekleri numarayı aramamı söylediler.


Kuralkan Bilişim diye bir firma. Aradım kayıt oluşturdum ve onların istedikleri şekilde bana gelen modem paketini aldığım şekilde bu firmaya MNG Kargo ile gönderdim. 2-3 aylık yeni internet abonesi idim. Her türlü garantide devam etmekteydi. 12 Mart'ta kargoyu gönderdim. 21 Mart 2019 da paket döndü. Benden 18 TL arıza tespit hizmeti ücreti aldılar. Açıklamada yapılan incelemede hiçbir arıza tespit edilmemiştir yazıyor.


Şimdi soruyorum bunu neresi garanti neresi müşteri memnuniyeti eğer bunun bir bedel ile yapılacağını bilseydim arkadaşlarıma verir bedava yaptırırdım, hem de bu vakit ve enerji kaybetmezdim. Lütfen sisteminizi gözden geçirin.

Arslan Arslan 1.577 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları