02 Aralık 2019
#13103923

Türk Telekom Hizmet Kalitesizliği!

Televizyonlarda agresif reklamlar, satış pazarlama sırasında ilgili personel. Bütün bunlar koca bir kandırmaca, fiyatı ve paketleri güzel gibi görünüyor ama Türk Telekom'a geçtikten sonra tövbe ettim, şikayetlerimle ilgili 1 tane bile muhatap bulamıyorum. Çağrı merkezini arıyorum, bilgisiz umarsız personelle karşılaşıyorum. Şikayetim olduğunu ve kayıt açmasını ilgili birimin dönmesini istiyorum, kayıt açamam diyor. Telefonu suratıma kapatmadığı kalıyor. Ne sorduğuma cevap alıyorum, ne de isteğimi aktarabiliyorum. E o zaman ben bu adamı neden arıyorum? Sorduğum sorularla alakasız cevaplarla geçiştiriliyorum. Bu hizmet mi?


Daha da kötüsü, firmanın online işlem merkezinden şikayet giriş ekranına derdinizi yazıyorsunuz, kaydet e basınca ekrana gelen "işleminiz gerçekleştirilemiyor, daha sonra tekrar deneyiniz" mesajı ile şok oluyorsunuz.


Farklı günlerde farklı zamanlarda defalarca denedim hep aynı mesaj. Bunun anlamı şikayete kapalıyız. Şikayetvar sitesindeki kayıtları da inceleyince firmanın hiçbir şikayete dönüş yapmadığını, benzer tepkisizliklerin sürü ile olduğunu gördüm. Firmanın bu hizmet anlayışından şikayetçiyim. Farklı operatörden Türk Telekom'a geçiş yaptığıma aşırı derecede pişmanım.

Hatice Hatice 420 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları