Türk Telekom Hat Kapatmada Yardımcı Olmamak, İşi Yokuşa Sürmek

Hikmet Hikmet27 Mart 16:20

73 yasındayım. Taahhüt süresi 2 gün sonra (29.3.2020) bitecek olan 216 *** 1374 numaralı Sabit telefonumu kapatmak istiyorum. Müşteri temsilcilerini arıyorum. Bu için ıslak imza isteniyor ve taahhüt bitiminden 2 gün önce başvurmam halinde "2 günlük ceza kesileceğini söylüyorlar. "Faks çekecek imkanım yok" diyorum, "Birine çektir" diyorlar. "Hem bugün başvurursan 2 günlük erken taahhüt bozma cezası uygulanır" diyorlar. "Cezalı duruma düşmemem için iki gün sonra polis refakatinde başvursam -ki o gün pazara rastlıyor- bana en yakın hangi yetkili bayiniz açık olur? " diye soruyorum. "Sistem cevap vermediği için bu konuda yardımcı olamıyoruz" diyorlar.

Taahhüdümün bitiminde çekeceğim faksın da ellerine geç geçebileceğini hatırlatıyorlar. (Tabi bu durumda sokup attığım sabit telefonuma bir aylık bir fatura bedeli kesecekler -bu kadar küçük hesaplar). Abone ve taahhüt alma işlemlerinde, telefonda sadece bir "Evet, kabul ediyorum" sözüyle bize İtimat edip abonelik başlatan Türk Telekom, taahhüt bitirme işlemlerinde "ıslak imza" dayatmasıyla ve de "tam da taahhüdün bittiği gün başvurmanız lazım, yoksa 2 gün önce başvurursanız ceza uygularız" tehdidiyle müşteriyi elinden geldiğince yokuşa sürme politikaları güdüyorlar. Kuruluşundan beri Telekom abonesi oldum. Yakın zamana kadar Türk Telekom'la, eşimle beraber, 5 aboneliğim vardı. İki defa mağduriyet yaşatıp günlerce uğraştırdılar ve bir netice alamadım. Faturalarıma Frogstar gibi yanıltıcı hesaplarını eklediler ve otomatik hesabımdan kestiler.

Derdimi anlatacak ve mağduriyetimi telafi edecek hiçbir merci bulamadım. Ve de başka mağduriyetler... (Yazmayayım, Çünkü Türk Telekom'un "müşteri memnuniyeti" umurunda değil! ) Çareyi terk etmede buldum. 4 aboneliğimi zor güç iptal ettirebildim, çok şükür. Bu sonuncu aboneliğimi de iptal ettirebilirsem mutlu olacağım. Neden "abonelik iptal" şartları, "abonelik kabul" şartlarıyla aynı değil? "Evet"imiz yasal kabul edilirken neden "Hayır" sözümüze "ıslak imza" isteniyor? Bunun makul bir izahı var mı? Hele ki şu an toplumumuzun başında "Korona" gibi bir bela varken. Yoksa Türk Telekom afet fırsatçılığına soyunmaktadır! Bu politikayla Türk Telekom iflah olmaz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Bekir 09 Nisan 20:40  

    Kapattırın firma değiştirin bu yıl Türk Telekom iyice saçmaladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler