4 g
Yorum Yap
#11444895

Türk Telekom Haksız Kazanç Elde Ediyor!

Türk Telekom kullanıcısı olduğum dönemde taşınıyorum. Taşındığım tarihte Türk Telekom tarafından yeni adresimde şebeke bulunmadığı, bu sebeple nakil işleminin gerçekleştirilemediği ve genel müdürlüğe başvurmam gerektiği bilgisi aldım. Üstüne üstlük bu bilginin doğruluğunu teyit amaçlı müşteri hizmetleri ile tam iki kez aynı konuşmayı yaptım ve bu yönde bilgilendirildim.


Akabinde iptal için müdürlüğe gittiğimde eksik evraklarımı öğrendim ve tamamlayarak hemen ertesi gün Küçükyalı müdürlükteki çözüm masasına başvurdum. Elimdeki tüm portalları ve ekipmanları Müdürlüğe iade ettim ve iptal başvurumu yaptım. Eksik evraklarımı öğrendiğim gün güncel adresimde şebeke olmadığına dair çözüm masasındaki muharrem beyden teyit almış idim.


Fakat iptal başvurum akabinde bir hafta sonra müdürlük tarafından şebeke olduğunu bildiren bir arama aldım. Yeni yapılan kurulumlar neticesinde şebeke kurulumu yapıldığını zannediyorum fakat bana kurulum yapılabileceği ve beklemem gerektiği yönünde bir bildirimde bulunulmadı. Bu durumda ortaya çıkaran menfi ve müspet her türlü zararın sorumlusu Türk Telekom'dur. Üstüne üstlük sorun çözümü için beni müdürlüklerine davet ediyorlar. Telefon kayıtlarını açıp dinlemeleri sorunu çözecekti şayet ben bu şekilde bilgilendirilmiş idim. Sürekli çözüm masasına yönlendirip şikayet kaydımı oluşturmuyor ve aylardır tarafıma kullanmadığım dönemlere ilişkin haksız ve usulsüz faturalar için mesaj ve mail gönderiyorlar.

Sedef Sedef 296 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler