19 Temmuz
Yorum Yap
#10678128

Türk Telekom Faturalı Hat, Müşteri Hizmetleri Ve Bayii Sorunu!

2.5 aylık Türk Telekom hattı kullanıcısıyım ve hattı aldığımdan bu yana sorun eksik olmadı. T***'den geçiş yaptığımda hattımın faturalı olması için gittiğim bayi kimlik bilgilerimi alıp hattı faturalı yaptığını söylemiştir. Ancak 1 ay sonra arama yapamayıp internete giremeyince tekrar bayiye gittiğimde faturalı olmadığımı öğrendim ve hattı faturalıya geçirdim. Bu arada bayii benim kimlik fotokopimi ve imzaladığım evrakları ne yaptı hala bilmiyorum. Bununla Türk Telekom müşteri hizmetlerine şikayet kaydı oluştursam da geri dönüş yapmadılar.


Hat faturalıya geçti geçeli yaklaşık 10 gün ne arama yapabiliyorum ne de interneti kullanabiliyorum yeni abonelerle ilgili bir sorun olduğunu söylüyorlar ve müşteri hizmetlerini 10 gün içerisinde yaklaşık 10 12 defa aramama rağmen çözüm yerine sorun üretiyorlar. Yaptırdıkları tüm işlemleri denememe rağmen sorun çözülmedi.


Yaptırdıkları bazı işlemler şunlar: hattı resetleme, kod gönderme, telefonu yarım saat sonra kapatıp açma, hattın bozuk olduğunu yeni hat çıkarılması gerektiği ki çıkarmama rağmen sorun düzelmedi. 10 12 kez müşteri hizmetlerini aradım herhangi bir hizmet görmeme rağmen orada neden oturduklarına dair bir bilgisi olan var mı orası da meçhul hiçbir şekilde sorunu çözememişlerdir. Bu sabah telefona baktığımda şebekenin tamamen gittiğini gördüm, aradım ve yine sorunla kayıt oluşturulacağını söylediler ve en kısa zamanda geri dönüş yapılacağını söylediler. Umarım kısa zamanda sorun çözülür çözülmez ise hattımı başka bir operatöre taşıyacağım.

Sedat 937 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler