15 Ekim
#12783601

Türk Telekom Fatura Düzeltme Sorunu

Türk Telekom online akademi üzerinden Bilgi Üniversitesi mba sertifika programına kayıt oldum. Kayıt sırasında web sitesinde hata oluştu bu nedenle aynı programa 2 defa kayıt olunmuş ve faturaya 2 kayıt ücreti yansıtılmış. Bu hatayı fatura kesildiğinde fark ettim. 3-4 gün içerisinde Türk Telekom online işlemler mobile uygulaması üzerinden bu sertifika programlarının iptalini gerçekleştirdim.


Müşteri hizmetlerini arayıp durumu ve hatayı anlattım ve bu sertifika programını almak istemediğimi ücretin geri iade edilmesini istediğimi belirttim. 10 gün geçmesine rağmen halen sorun çözülmedi. Yarın 15.10.2019 faturanın son ödeme günü. Bu süreçte 3 defa müşteri hizmetlerini aradım ve hızlandırılmasını ilettim. Buna rağmen sorun halen çözülmedi. 7-8 yıldır Türk Telekom müşterisiyim, internet, ev telefonu, Tivibu, mobil hat hepsini kullanıyorum. Lütfen bu sorunu bir an önce çözün. Mutlu bir müşteri olarak sizin firmanızda kalmaya devam edeyim.

Mustafa Mustafa 1.205 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa17 Ekim

    Türk Telekom halen beni aramadı 4 defa müşteri hizmetlerini aradım hızlandırılmasını ilettim. Halen bir sonuç yok. Yaklaşık 1 haftadır artık mesajda göndermiyorlar. Bu işin sonu benim 7 yıllık Türk Telekom müşteriliğinden ayrılmamla sonuçlanacak.

Ziyaretçi Yorumları