Türk Telekom Efsane 12 GB Mağduriyeti

Edanur Edanur06 Mart 19:38

Yeni hat almak adına Türk Telekom Esenler / Atışalanı şubesine gittim ve acilen bi hat almam gerektiğini söyledim interneti çok kullandığım için interneti bol olan bi tarife rica ettim ve kadın bana Efsane 12 GB olan tarifeyi 35 TL olduğunu söyledi. Ben selfy efsane 10 GB olanı daha mantıklı bulmuştum fakat 12 GB verelim diye ısrar etti ve 35 dışında bir şey ödeyip ödemeyeceğimi defalarca sordum.

Fakat kendisi kesinlikle aşım olmadığı sürece 35 TL'den fazla ödemeyeceğimi söyledi ama daha 2. Faturada 47.25 TL geldi müşteri hizmetlerini aradım nedenini sordum. Devletin eklediği vergiler ve yeni hat ücretiniz dedi. E nasıl olacak şubeniz bana ekstra ücret olmayacak dedi diyorum onu şube ile görüşün diyor. Yahu zaten telefon çekmiyor İstanbul'un göbeğinde.

Bu yetmiyor sanki dalga geçer gibi şube ile görüşün diyor. Ya bu mağduriyeti düzeltin ya da bu şekilde vergi gelecekse taahhüdümü değiştirin. ben bunu bu şekilde kullanmak istemiyorum. Resmen insan kandırıyorsunuz. Bu kadar büyük firmaların böyle oyunlara girmesi içler acısı. Derhal bana ulaşılmalı ve sorun çözülmeli. Bilgilendirmeyi eksik yapan şubelerinizi de denetlemelisiniz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Edanur 1 hafta önce

Dünya genelince herkesin evde kalması gereken bu günlerde firmanız ve çalışanlarınızın daha ılımlı olması gerekirken faturamın yüksek gelmesi konusuna önceki şikayetlerimdekinden de yüksek gelmesine özellikle ayın 23 de kesilen faturam için 22.03 saat 23.17 de evde telefonum çekmemesine rağman bana 100mb 15 TL internet tanımlayıp 43 dakika sonra 45mb kullanılmış şekilde iptal edilmiş olduğunu fakat benim 12 GB + sil süpürden 2 GB internetimin bitmiş olduğuna dair hiçbir bilgilendirme olmadığını anlatmaya çalışıyordum. Fakat müşteri hizmetlerindeki kadın her konuşmam başladığında beni 1 dakika bile dinlemeden benim sinir sınırlarımı zorlayarak sürekli lafımı kesti. Üstüne üstlük beni dinlemiyorsunuz dediğimde hayır soruyosunuz cevaplıyorum dedi ki bunu söylerken ben hala laf anlatmaya çalışıyordum çok sinirlendiğim için bu konuyu sizinle çözemiycez ben başka bir müşteri hizmetleri ile görüşürüm dedim iyi günler deyip kapattı. Zaten İstanbul'un göbeğinde telefonum çekmiyor çözüm bulamıyorsunuz bu da yetmezmiş gibi müşteri ilişkileri eğitimi veremediğiniz insanların benim sinirlerimi bozmaya hakkı yok, benim müşteri olduğumu ve o insanın bana bilgilendirme hatta yardımcı olmak amacıyla orada olduğunu unutmayarak konuşmasını gerektiğinin farkına varmasını sağlamalısınız. Evimde hem internet hem de 3 ayrı Türk Telekom hat kullanıcısı varken internetimizin sıkıntılı olmasına rağmen telefon hatlarının İstanbul'un göbeğinde çekmemesine rağmen hala müşteriniz olduğumuzun farkına varmalısınız. Müşteri hizmetlerini yardım amacıyla arıyoruz azarlanmak için değil. Bundan sonraki tüm görüşmelerimizin çift taraflı kayıt altına alınacağına da emin olabilirsiniz. Bu konunun gereğini yapmalısınız. Ben her hatanızda buraya yazıp sonra aranıp özür dilenmesini istemiyorum insanlara düzgün davranılmasını istiyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler