1 g
Yorum Yap
#11445679

Türk Telekom Doğru Hizmet Vermiyor!

Yaklaşık 2 ay önce yeni bir Türk Telekom hattı satın aldım ve yaklaşık 15 gün önce de daha ekonomik olur diye mevcut hattı faturalı hatta çevirdim. Çevirmez olsaydım demek belki daha doğru olur. Biz çağrı merkezini arayarak hattı faturalıya çevirdik ve karşımızdaki temsilci bize taahhütsüz bir tarife sundu. Totalde 17 TL'ye 2 GB internet ve konuşma + SMS seçeneği olan. Bizde kabul ettik bize hattın 2 ya da 3 saat sonra şebeke kullanımına açılacağını söylediklerinde tamam dedik ve tarife değişikliği yapabileceğimizden bahsedildi bizde tamam dedik taahhüt için ararız. Hat açıldı ve aradık karşımıza çıkan erkek temsilci zaten yeni bir tarife tanımlanmış yeniden tarife tanımlayamayız dedi. Soru 1: o zaman neden ara dediniz cevap yok. Soru 2: 2 saat sonra ara dediğine göre tarife değişikliği yapabilir taahhüt verebilirim ve dilediğim taahhüdü verebilirim değil mi?


Temsilci bize bu işlemi yapamayacağımızı belirtip kolaya kaçtı ve hemen çağrı dinlensin şikayet oluşturalım demeyi daha kolay buldu. Neyse şikayet oluşturuldu ama bu erkek temsilci bize yanlış bilgi verdi ve biz yapamayız buradan ama bayii yardımcı olur dedi. Gittik bayii ne dese beğenirsiniz 30 gün dolmadan mümkün değil. E kardeşim bize çağrı merkezi bunu söyledi diyoruz. Çözüm yok yine kolaya kaçılıyor ve arayın şikayet edin yanlış yönlendiriyorlar. Zaten sürekli şikayet alıyoruz diyor (bu ne demek çağrı merkezi bunu hep yapıyor diyor bize. Neyse oluşturulan şikayet neticesini ortalama 2 hafta bekledik. Ne arayan ne soran var yine kendimiz düştük peşine. Aradık çağrı merkezini ancak neticelenmiş ancak oradaki forma arandığımız ulaşılamadığımız SMS yollandığı yazılmış külliyen yalan. Asıl acı tarafı temsilci güya hatalı işlem yapmamış.


Bu kez her iki temsilciyi de şikayet ettim ve sonucu asla kabul etmedim. Yine çağrı dinlendi. Bugün yine netice oldu diye SMS geldi çok şükür arıyorum sonuç ne? İlk temsilci hatasız işlem yapmış ikinci temsilci hatalı bilgi vermiş bizi bayiiye yönlendirmekle uyarılmış vs. Böyle saçmalık olabilir mi zaten zincirin başı hatalı. Şu an 1 ayın dolmasını bekliyorum sabah tarifemi kontrol etmek için online ekranı açıyorum ve o ilk temsilcinin bize tanımladım dediği tarife bile tanımlı değil. Şu an kesilecek faturayı asla kabul etmiyorum. Çağrılarınızı iyi dinleyin önce ne biçim firmasınız. Kimse mi işini düzgün yapmaz. 25 TL'lik bir paket sunuldu o tarihte bize şu an öyle bir seçenek yok deniyor kesinlikle kabul etmiyorum. Sorumluluk Türk Telekom'un hata da.

Tc 298 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler