17 Nisan
Yorum Yap
#11856642

Türk Telekom Çekmeyen Hatta Cayma Bedeli İstiyor

Yeni şubemize almış olduğumuz kurumsal hatlarımızın şubemizde çekmediği için Türk Telekom müşteri hizmetleri ile yapmış olduğumuz görüşmeye istinaden bulunduğumuz bölgede hatlarımızın çekmediğini tespit ettiklerini ayrıca yakın zamanda iyileştirme yapılamayacağını tarafımıza ilettiklerinde hatları taşıma ya da iptal etmek istediğimizi söyledik.


Tarafımıza cayma bedeli ve cezai şart oluşturacaklarının bilgisini vermiş olup konu ile ilgili kullanmak için aldığımız hatları kullanamadan 4 aydır her ay yaklaşık 450'şer TL tutarında faturalarını ödeyip halen durumu düzeltmeyip bize cayma bedeli yansıtacaklarını söylemektedirler. Müşteri hizmetlerinden almış olduğumuz bilgi doğrultusunda Avcılar Genel Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvuru yapmak istediğimizde bize sizin için baz istasyonu kurduralım paraya ya da gidin internet üzerinden BTK'ya şikayet edin 48 saat içinde sorununuzu çözsünler diye bir cevap verdiler.


Müşteri hizmetlerine daha sonrasın da dönüş yaptığımızda cayma bedelinin yansıyacağını ve bu duruma bir şey yapamayacaklarının bilgisini verdiler. Sürekli hatlarımızın çekmediği ile alakalı şikayet oluşturup 4 aydır sorunu çözemeyip boşuna fatura ödemesi yansıtıyorlar. Konu ile ilgili şikayetimizi tarafınıza bildirir gereğinin yapılmasını arz ederiz.

Aytuğrul Aytuğrul 493 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları