17 Temmuz
Yorum Yap
#10668673

Türk Telekom Bayisi Ve Çalışanı Yanlış Bilgi Verdi!

V***'dan Türk Telekom faturasız hatta geçmek için Çorum İnönü Cad. bayisine gittim orada kapalı bayan adının G**olduğunu söyledi ne kadar doğru bilmiyorum 2 hattım içinde 750 dakika 1000 SMS 4 GB 23 TL olan pakete geçmek istediğimi söyledim, bayan geçiş için için 90 gün geçmesi gerekiyor geçti mi diye sordu ancak bende o kadar hafıza olmadığı için günleri ayları sayamam ne zaman geçtiğimi hatırlayamıyorum (zaten böyle bir süreç de yok olamaz da hiçbir yerde de yazmıyor hiçbir sözleşme metninde de yoktur) dedim, sisteme bakmadan benim işlemleri halletti hemen hızlıca bir hafta içinde açılır kullanabilirsiniz bilmem ne yazın gönderin dedi, gönderdik ancak hat açıldı ama istediğim tarife olmadı neymiş 30 TL yüklemem gerekiyormuş.


Orada çalışan bayan yüzünden 2 hattımı da 1 hafta kullanamadım. Tekrar gittiğimde çözüm sunmak yerine deseydiniz bilseydiniz benim sorunum değil istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz tuhaf cevap veriyor, yazıklar olsun size de Türk Telekom'un kapısından içeri girdiğime de daha başlamadan sorun yaşattınız. Zaten batık ve bitik bir firmasınız, sizden de bu beklenir, hattımı geri taşıdım BTK' ya bu durumu bildireceğim.


İnsanları kandırıyorsunuz zamanını çalıyor, mağdur ediyorsunuz. 5369**472 hattımı tekrar taşıdım diğer hattımı da 5412**4185 en kısa sürede tekrar taşıyacağım, bir kere TL yüklemiş bulundum hata ettim. Helal etmiyorum.

Huseyin 421 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler