12 Şubat
Yorum Yap
#11571866

Türk Telekom 16 Ay Süren Çile!

Yaklaşık 16 ay önce taşındığım dairemde internet altyapısı olmadığı bilgisi, yanımdaki karşımdaki ve arkamdaki binalarda internet olmasına rağmen benimle paylaşıldı. Gerken genel müdür Paul doany ile gerekse de Türk Telekom'un diğer birimleriyle defalarca kez yaptığım görüşmeler sonuçsuz kaldı ve o zamandan bu zamana internetim yok. Kasım ayı içerisinde Türk Telekom yetkililerinin binamıza gelip, fiber kablo döşediği bilgisi komşularım tarafından benimle paylaşıldı ve geçen ay dairelere internet verilmeye başlandı. Bu bilgi ışığında internet başvurusu yaptım ve telefonla aranmam neticesinde internet altyapısı olduğu bilgisi verilip sözleşme imzalatıldı.


Geçtiğimiz cumartesi evime gelen Telekom yetkilisi, koridorun başındaki kablonun daireye bağlanmadığını, bunun kendi işi olmadığını ve başka bir ekip tarafından yapılması gerektiğini söyleyip evimden ayrıldı. Bugün yaptığım görüşmelerde ise abonelik başvurumun iptal edildiğini öğrendim. Yeniden başvurumu aldılar ve yeniden sözleşme yolladılar yarın yine imzalayacağım sonucunda aynı cevap geleceği çok belli zira halen daha kablolama yapılmadı.


Türk Telekom'un bütün birimleri aynı cevabı veriyor ve dairede internet altyapısı olduğunu söylüyor, kablolama yapılmamasına rağmen sisteme bu şekilde girilmiş. Tahmin ediyorum biz bu kablolamayı yaptıramayacağız çünkü sistemde var. Denemediğim yol, başvurmadığım kişi kalmadı. Şu an tek çarem Sikayetvar.com. Ezbere cevaplar verilmemesini ümit ediyor, 2019 yılında bu saçma sapan internetsizliğimin giderilmesini rica ediyorum.

Mehmet Mehmet 306 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları