TTNET Yanlış Bilgilendirerek Modem Satışı Yapıyor!

Zişan Zişan5 yıl önce

TTNET online işlem merkezinden tarife değişikliği talebinde bulundum. 4440375 numaralı telefondan aranarak geçmek istediğim tarife hakkında bilgilendirildim. Müşteri hizmetleri bana 16 mbit hızına kadar çıkabileceğini fakat VDSL destekli modem almam gerektiğini söyledi tarifeye ek 4 TL 24 ay taksitle modem satışı gerçekleştirdi. Fakat internet hızım 8 mbit üzerine hiç çıkamadı. Arıza bildirmeme rağmen hızın 8 mbit üzerine çıkamayacağını söylediler. O zaman modemi niye sattınız iade etmek istiyorum dedim modem satışı gerçekleştiği için iade alamayacaklarını söylediler. Müşteri olarak TTNET firmasından şikayetçiyim, müşteriyi yanlış bilgilendirip modem satışı yapıyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Zişan 5 yıl önce

kesinlikle cozum odaklı bir firma değil ttnet firmasının bana verdiği cevap müşteri olarak cayma ve iade hakkımın olmadığı yönünde oldu modemi iade edemeyeceğim soylendi taksitel satın almışım.

Türk Telekom Logo Türk Telekom 5 yıl önce

Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

Türk Telekom Logo Türk Telekom 5 yıl önce

Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler