17 Mayıs 2013
Yorum Yap
#1803885

Ttnet Tek Hat Açma Kapama Ücreti İki Kez Ödetildi!

Kendi adıma iki adet yalın adsl hattım var.Birisi Bursa,diğeri Kütahya da kullanılmakta.Bursa da bulunan hattım fatura gecikmesinden dolayı kapatıldı ve daha sonra ödeyip açtırdık.
Yaklaşık 19 TL olan hat açma kapama bedeli sadece Bursa da kullandığımız hattın faturasına yansıtılması gerekirken,hiç bir borcu olmayan,kapanmayan diğer hattımın faturasına da yansıtılmış.İki fatura içinde aynı ücreti ödedik.(Yaklaşık 37-38 TL)
Ödediğimiz bu bedelin Kütahya da kullandığım hat için bir sonraki faturadan düşülmesi, aksi halde tüm yasal haklarımı kullanacağımı buradan Türk Telekom yetkililerine iletirim.

Ramazan 49 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi22 Mayıs 2013

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi17 Mayıs 2013

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları