TTNET Nakil İşlemi Yapmıyor

Serkan Serkan5 yıl önce

TTNET müşteri hizmetleri üzerinden yapmış olduğum 3 aadet nakil başvurusu alınıyor ve her seferinde online işlem merkezinden takip etmeme rağmen iptal ediliyor yeniden müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğim de ise bulunmama adres yetersiz gibi saçma sapan sebepler söyleyen ttnet soruyorum sana yeni başvuru aldığın zaman adresi 3 gün kadar kısa sürede bulmuştun beni.çok şaşırtmıştı doğrusu 2 aydır bis yere fatura ödüyorum nakil işlemim gerçekleşmiyor hattı kapattırma kararı aldım açık nakil işlemi olduğu takdirde hattı kapatamıyoruz yanıtı alıyorum ayrıca müşteri temsilcilerinizi nerden buluyorsunuz bu da ayrı bir konu soruyorum sana ttnet 1 yıllık sözleşme de hizmet almadan bedel ödemek yazmıyor muydu yoksa ben mi görmedim?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Türk Telekom Logo Türk Telekom 5 yıl önce

Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

Türk Telekom Logo Türk Telekom 5 yıl önce

Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler