TTNET Nakil İşlemi Yapılmıyor

Veli Veli5 yıl önce

04.08.2014 saat 10:58'de gelen mesajda hattınızın nakil işlemi tamamlanmıştır diye mesaj gelmiş olup tam tamına 1 aydır internet kullanamamaktayım. Neden çünkü nakil yapılacak olan adrese gelmediler geldiler ise beni aramadılar modeme takacağım ADSL kablosunu çekmediler bu yüzden 1 aydır mağdur durumdayım.

TTNET online işlem merkezine girdiğimde bile abonelik bilgilerimde adresimin değişmediğini açık bir şekilde gözükmekte. Temmuz ve Ağustos ayında alınmış olan fatura bedellerinin iadesini acil olarak istemekteyim. Neden çünkü DATA kullanımı yapamadım. Yalın internetim acil olarak aktif hale gelmesini ve fatura bedellerinin iadesi yapılmalıdır.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Türk Telekom Logo Türk Telekom 5 yıl önce

Müşterimizin ilgili yazısı üzerine, şikâyet içeriğinde yer alan mail adresine bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

Türk Telekom Logo Türk Telekom 5 yıl önce

Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler