26 Aralık 2014

TTNET Islak İmzama Rağmen Hizmetim İptal Edilmeyip Fatura Yansıtıldı!

Ümraniye'deki projemiz için aldığım internet hizmetimi sonlandırmak için ilk önce müşteri hizmetlerini aradım ancak ıslak imza vermeyi unuttuğum için hizmet kapanmadı ve bu döneme ait faturaları ödedim. Daha sonra tekrar müşteri hizmetlerini arayarak 10 gün içinde ıslak imzamı verdim ancak iptal işlemi yerine hizmetimin dondurulduğunu, Eylül 2014 dönemi itibariyle aktifleştiğini ve Kasım 2014'de dahil kullanmadığım hizmet için toplam 3 fatura bedeli 140 TL yansıtıldı. Bununla birlikte hiçbir bilgim olmayan taahhüdüm nedeniyle fark olarak 220 TL yansıtılacağını ilettiler. Mahkemeye başvuracağım ve firmamın devam eden 6 projesinden Türk Telekom'u iptal ettireceğim.

Alper 1.021 Okunma

Cevaplar

  • Alper13 Şubat 2016

    Sorunum çözülmedi ve faturaların tamamını ödemek zorunda kaldım. İyi bir tecrübe oldu, teşekkür ederim!

  • Türk Telekom Temsilcisi29 Aralık 2014

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi26 Aralık 2014

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön