16 Ağustos
#12427491

TTNET İnternet Hizmeti Sorunu!

10.08.2019 günü akşam internet bağlantım zayıf diye (0.5 Mbit download hızı) çağrı merkezinize kayıt açtım. Pazar günü sözde " expert " olan bir arkadaşınız bizi ev telefonumuzdan aradı. Bana " ev telefonunuz çalışıyorsa internet vardır beyefendi, sorun sizin iç hattınız ya da modeminizle ilgilidir "dedi. Bende Bt mühendisi olduğum için kendi fikirlerimi belirttim ancak o çağrıyı kapattı ve arıza çözüldü diye işaretledi. Buna istinaden ben önce splitter değiştim sorun devam edince, Line 'ı direk modem'e taktım. Sorun yine devam etti. 350 TL vererek Telekom onaylı modem markasının bir üst modelini aldım. Modem 'i taktığımda DSL ışığı hiç yanmadı. Ama telefon çalışıyordu! Bu sebeple yeni ve eski modemimi komşuma götürdüm ve hatta bağladım. Her ikisinde de 1 dakika içinde DSL ışığı yandı. Anladım ki yeni modemi boşuna aldım. Eski modemim sağlamdı. Şimdi siz uzmansınız ben değilim ya şöyle bir teknik akışı gözden geçirelim.


1- Ev telefonum çalışıyorsa bina için kablomda sorun yok (bunu sizin expert olduğunu iddia eden eleman söylüyor).
2- Splitter değiştirdim hatta splitter'sız da taktım modeme yine sorun var. Sorun dağıtıcı da değil
3- Yeni modem aldım. Yeni ve eski modem komşumda çalışıyor. Sorun modemde de değil.


Şimdi size sorum şu; size aylık tıkır tıkır faturasını ödeyen bir müşteriniz olarak yanlış teknik danışmanlık aldım. Ayrıca açtığım arıza kayıtı kapatıldı. Ve ben 09 Ağustos'tan beri internet kullanamıyorum. Siz yetkiniz bulunan işi yapmadığınız için kamuya hizmet etmediniz mi? Bana yeni aldırdığınız modem ücreti buna sebep olanlardan çıksın mı?


Neticeye gelelim; 12 Ağustos gecesi tekrar arayıp arıza kayıtı açtım, bu sefer bir arkadaş geldi binayı, evimi, modemimi kontrol etti. " sorun sizden kaynaklı değil abi " dedi. Telekom'un kutusuna gitti kontrol etti. Sorun orada da değildi. Kutudan başka bir binaya gelen hat, oradan bir cihaz ile bizim apartmanımıza dağıtım ediliyormuş. Sorun o dağıtım edilen apartmandaki dağıtım cihazından çıktı ve cihazı değiştireceklerini söylediler. 1 gün faturamı ödemesem hattımı kapatan TTNET, Türk Telekom. Sizden parasını verdiğim hizmeti tam 5 gündür alamadım. Üstelik "hadi hayırlı bayramlar " diyerek alaycı bir şekilde bem talebim hem de çağrım kapatıldı.


Yıl oldu 2019 hala kurumsallaşamadınız ve hala düzgün bir firma olamadınız. Adına expert dediğiniz bir sürü kişi besliyorsunuz. Ne zaman sorun olsa " iç tesisat efendim deniyor.

Oğuzhan Oğuzhan 1.020 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları