10 Temmuz 2014

TTNET Hız Sorununu 1,5 Ayda Çözebildi!

TTNET yalın internet 16 Mbs hızındaki paketine başvuru yaptım. Telefonda alt yapımın uygun olduğunu bu hızda hizmet alabileceğimi söylediler ama Hız 2 Mbs'i hiç geçmedi. Defalarca arıza kaydı bıraktım bir çözüm bulamadılar. Yine buraya şikayet yazmam üzerine arayıp binadaki tesisatın 2 Mbs üzerindeki hız için uygun olmadığını söylediler. Binadaki diğer abonelerin nasıl hizmet alabildiğini sorduğumda ise bir cevapları yoktu.

Bunun üzerine Türk Telekom'a gidip görüştüm. Adam bir yeri aradı ve 1-2 dakikalık bir telefon görüşmesinden sonra hızımı düzelttiler. Bu kadar basit bir çözümü varken TTNET beni 1 aydan uzun bir süre 2 Mbs'in altında bir hıza mahkum etti!

Hüsnü 2.191 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi10 Temmuz 2014

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi10 Temmuz 2014

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön