03 Aralık 2014

TTNET Hız Düşüklüğü ve Her Ay Hızımın Yükseltilmesi

Benim taahhütlü tarifem 16 megabit sınırsız. Adil kullanım kotam 50 GB ve sonra 3 mbit'e düşmektedir. Ben her ayın 1 inde TTNET hızımın yükseltilmesi için aramaktayım. Her hesap kesim tarihimden sonra hızım yükseltilmemekte ve 3 mbit olarak ölçüm yapmaktayım.


Yine ayın 1 inde yaptığım hız testi sonucu hüsran. 3 mbit. Neden ben her ay arayıp arıza kaydı yaptırmak zorundayım hızımın 16 MB olması için? İşin komik tarafı arızamın giderilme sürecinin çok yavaş olması. O tarihe kadar adil kullanım kotamın dolmaya yakın olması ve müşteri hizmetlerinden adil kullanım kotanızı aştığınız için 3 mbit cevabını almam. Bu her ay kısır döngü olarak böyle. Gerçekten çok acı.

A.emre 113 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi04 Aralık 2014

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi03 Aralık 2014

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön