sta-4-hoverİyi Çözüm

TTNET Fatura Tutarının Yanlış Yansıtılması, Fatura Ayı Dolduğu Halde Hız 3Mbitte Kalması

Ümit Ümit4 yıl önce

İlk şikayetim, 17Ocakta 12 ay taahhüt verip hipernet 24mbits 58,90 TL tarifesine geçtim. Şubat ayı faturam 58,90 TL'değil 78 TL geldi. İkinci şikayet, 31 Mart tarihinde fatura dönemim bitti 1 Nisan'da diğer fatura dönemine geçildi, ama adil kota kullanım gerekçesiyle hızım hala 3mbitste kaldı, olması gereken 24mbitse getirilmedi. Üçüncü şikayetim, TTNET online işlem merkezinden kota kullanım sayfasını açmak istedim, çalışmıyor, telefonla müşteri temsilcisinden yardım istedim, hızımın normal olduğunda ısrar ettiler, sistemde her şey normalmiş (güya). Ama ne internet hızım düzeldi, ne de kota sorgulama sayfası çalışıyor. (Fatura konusu da, kayıt oluşturuldu ama henüz çözülmedi)

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Türk Telekom Logo Türk Telekom 4 yıl önce

Müşterimizin talebi ile ilgili kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” formunu doldurarak bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

Türk Telekom Logo Türk Telekom 4 yıl önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili incelemelerimiz başlatılmıştır. En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” formunu doldurarak bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler