sta-1-hoverYetersiz Çözüm

TTNET Bilgilendirme Yapılmadan Nakil İşlemini İptal Etmişler

Burak Burak4 yıl önce

Yaklaşık 1 hafta kadar önce yaptığım ADSL nakil başvurusu, tarafıma herhangi bir bilgilendirme yapılmadan iptal edilmiş. 2 gün kadar önce arandım ve işlemlerin devam ettiği söylendi. Bugün online işlem merkezinden baktığımda ise nakil işlemi iptal edilmiş görünüyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Burak 4 yıl önce

En son arandım ve hattımın max 6mbit desteklediği ve fazlasını alırsam kopmalar yaşayacağım söylendi. Adil kullanım kotasız 8mbit pakete o kadar para ödememek için tekrar adil kullanım kotalı pakete geçmek istediğimi söyledim ve isteğim üzerine paket değişikliğini gerçekleştirdiler. Ve bu işlem sonunda 8mbit internet kullanabilmeye başladım. Hattım da max 10mbit destekliyor görünüyordu. SNR marjı değeri de fena değildi. Bir süre böyle kullandım ve adil kullanım kotasını aşınca, nasılsa kullanabiliyorum diyerek tekrar adil kullanım kotasız pakete geçtim fakat işlem sonrası hız yine 6mbit'e düştü ve kopmalar yaşıyorum zaman zaman. Sorunun düzeltilmesini istiyorum.

profile-icon Burak 4 yıl önce

Şikayetim üzerine nakil işlemi bir şekilde halledildi. Bu seferde nakil öncesi 16mbit olan hızım 8mbit'e düşürüldü. 8Mbit'i de kabul ederek AKK'sı olmayan 8Mbit bir tarifeye geçtim fakat bu sefer de hızımın 4-5mbit'e sabitlendiğini gördüm (modem üzerinden veri oranı değerlerine baktım.) Bunun üzerine tekrar online işlemler üzerinden TTNET'e yazdım. Minimum 8mbit hız kullanamayacaksam aboneliğimi iptal ettirmek istediğimi söyledim ve bunun üzerine bugün Telekom'dan arayıp paket değiştirmem gerektiğini, müdürlüğe dilekçe yazarak 4mbit paket almam gerektiğini söylediler. Önceden 8mbit hız alabileceğim söylendiği halde şimdi 4mbit pakete geçmem söyleniyor:) İşim gereği hızlı internet kullanmam gerekiyor, yıl olmuş 2015 ve Dalaman gibi bir yerde 8mbit internet bile verilemiyor.

Türk Telekom Logo Türk Telekom 4 yıl önce

Müşterimiz ile 23.06.2015 tarihinde görüşme sağlanmış olup konu ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

Türk Telekom Logo Türk Telekom 4 yıl önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili incelemelerimiz başlatılmıştır. En kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler