26 Ekim 2015
#4020858

TTNET Bağlantı Problemi

Öncelikle bir haftadan fazla bir süredir yaşadığım problemim bağlantımın her 5 dk'da bir kopması ile ilgilidir. Bununla ilgili çağrı merkezinden oluşturduğum tüm kayıtlar hiçbir sonuca ulaşmamıştır. Aradığımda ise ya güncelleme mevcut daha sonra arayın diyerek ya da yeni bir kayıt oluşturarak çağrılarım sonlandırılmak zorunda kalmıştır.


Olay giderek trajikomik bir hal almaya başladı. Problemin tespit edilmesi için bir çok kez talep oluşturdum fakat bunlara da dönüş sağlanmamıştır. Sorunumun kısa bir sürede giderilmesi veyahut taahhüt süremde kullanmış olduğum avantaj bedeli hesaplanmadan cezai bedelsiz hesabımın sonlandırılmasını talep ediyorum. Hiçbir müşterinizi bu şekilde rezil edemezsiniz.

Mustafa Mustafa 136 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi28 Ekim 2015

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine, şikâyet içeriğinde yer alan irtibat GSM numarasına SMS ile bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi26 Ekim 2015

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili incelemelerimiz başlatılmıştır. En kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları