31 Ekim 2014

TTNET Bağlantı Kopması, Hız Düşüklüğü, Çağrı Merkezinin İlgisiz Olması

4 haftadan bu yanadır internetimde bağlantı kopması ve hız sorunu yaşıyorum. Bağlantım 1 dk dahi sürmeden sürekli kopuyor ve internet hızımı test ettiğim zaman 1 MB'in altında çıkıyor. TTNET Çağrı Merkezine bu sorunumu defalardır anlatmama ve arıza kaydımı yenilememe rağmen ne sorunum çözüldü ne de en ufak bir ilerleme kaydedildi.


TTNET Çağrı Merkezini arayıp şikayetimin durumunu sorguladığımda sürekli baştan savıcı ve çelişkili ifadeler kullanılıyor. Kimi zaman ''Bölgesel bir arıza yok'' deniliyor. Kimi zaman ise ''Saha Dolabı arızası var'' deniliyor.


İnternet hizmeti alamadığım sürenin faturamdan düşürülmesini ve en kısa sürede sorunuma çözüm bulunulmasını talep ediyorum.

Muhammet 178 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi01 Kasım 2014

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi31 Ekim 2014

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön