TTNET Alınan Tarifeye Uygun İnternet Hızı Sağlanmıyor

Yücel Yücel5 yıl önce

Bir süredir hız ve AKN sorunu yaşıyorduk, bunun üzerine internet hızımızı ve AKN limitini yükseltmeye karar verdik, bulunduğumuz bölgenin 40 - 50 Mbit arasını desteklediğini öğrendik ve 35 Mbit Hipernet'e geçme kararı aldık, gidip başvurduk hızımız 3 gün sonra arttırıldı ancak başlangıçta modem arayüzüne girdiğimiz zaman DSL Hızı 35 Mbit görüyordu ve hız testi yaptığımız zaman 30 Mbit'e kadar görüyordu, daha sonra bu hız 24 Mbit'e düşürüldü ve şu an testlerde 20 Mbit görüyor, defalarca çağrı merkezini aramamıza rağmen hızımız arttırılmadı, kayıt oluşturduk diyorlar ama online işlem merkezinde kontrol ettiğimiz zaman son arıza kaydı farklı görünüyor, son çare Tüketici Haklarına başvurmak.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Türk Telekom Logo Türk Telekom 5 yıl önce

Müşterimizin ilgili yazısı üzerine Muammer Bey ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

Türk Telekom Logo Türk Telekom 5 yıl önce

Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler