01 Ağustos 2014

Tivibu Bilgilendirme Yapmadı

Tivibu 3 hafta önce başvuruda bulunmamın ve sözleşmeyi imzalamamın ardından Geçtiğimiz Perşembe günü (31/07/2014) saat 10:00a verilen kurulum randevusuna gelen olmadı. Saat 12:30 gibi müşteri hizmetlerini arayıp herhangi bir ekibin kurulum için gelmediğini ve geri bildirimde bulunmadıklarını ilettim. Şikayet kaydı oluşturuldu tarafıma dönüş yapılacağı söyledi 24 saatten fazla zaman geçti herhangi bir dönüş yok. Biraz önce tekrar müşteri hizmetlerini arayıp tekrar aynı şeyleri aktartım ve tekrar şikayet kaydı oluşturuldu ve tarafıma dönüş yapılacağı bildirildi. Daha kurulum aşamasında bunları yaşıyorsak TİVİBU ile ilerde neler yaşayacağımızı düşünemiyorum.
Şikayet Kayıt No:221069873/221222463

Güven 236 Okunma

Cevaplar

  • Güven22 Ağustos 2014

    1.5 ay gibi bir süre geçmesine rağmen, şikayetim ve sorunuma çözüm bulamadılar, hatta doğru bilgilendirme ve yönlendirme dahi yapılmadı. En büyük sıkıntılarım, teknik ekiplerin bilgisizliği ve müşteri hizmetlerindeki farklı farklı müşteri hizmetleri görevlilerine şikayetimi defalarca aktarmam ve hiç bir yetkili ile görüşmemi sağlamamaları. Bende Tivibu kullanım talebimden vazgeçtim. Henüz kurulum aşamasında bu tür sorunlar yaşarken, kullanıcı olarak ilerleyen zamanda nelerle karşılaşacağımı tasarrur edemedim.

  • Türk Telekom Temsilcisi20 Ağustos 2014

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi02 Ağustos 2014

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön