17 Nisan
Yorum Yap
#11855424

Sorumsuz TTNET Ve Saygısız Müşteri Hizmetleri

2018 Mart ayında 57.75 liralık paketi 24 ay sabit fiyat garantisi taahhüdü ile aldım. Alırken taşıma sonrasında da aynı fiyat ile olacağını da müşteri temsilcisinden teyit ettim. 2019 Aralık ayında ev taşıma nedeniyle nakil sonrasında faturam ilk ay 90 geldi. Nakil ücreti dendi. Böyle bir ücretten bahsedilmese de bana kabul ettim. İkinci ay yine faturam 65 küsur geldi. Müşteri hizmetlerini aradım. Önce altyapı farklı olduğu için desteklemiyor diye paket değişmiş dediler. Nakil yapan büroya git dediler. Gittim büroya paket aynı faturalandırma yanlış dediler. Sonra 2. ay faturam 57 lira olacak şekilde düzeldi. 3. ay yine 65 lira geldi. Yine müşteri hizmetlerini aradım. Bankadan otomatik talimat verdiğiniz için dedi elden ödeyin dediler tamam dedim. 3. ay elden ödedim.


4. ay yanı bu ay yine 65 lira geldi. Yine aradım müşteri hizmetlerini bana önce paket değişmiş dedi bende daha önce de aynı şey söylendi ama böyle bir şey yok deyince tamam siz haklısınız şikayet talebi alıyorum. Faturanız yeniden düzenlensin dedi. Bugün TTNET aradı ve evet sizin faturanız yanlış kesilmiş düzeltildi ve 60 lira olacak dendi. Ama ben itiraz ettim neden 24 ay sabit fiyat garantisi vermişti temsilciniz neden 60 deyince yine talep oluşturup döneceğim dedi.


1 saat sonra yine TTNET aradı ve ses kayıtlarını dinledik hiçbir hata yok sızın faturanız 60 lira denildi. Peki neden bana temsilciniz sabit fiyat sözü verdi dedim TTNET 'teki şahıs bunu temsilci bilemez dedi. Bende madem bilmiyorsa sırf paket satmak için nasıl bunun sözünü verir dedim temsilci başka işlem istiyor musunuz dedi evet ben faturam neden fazla geldi öğrenmek istiyorum. Şikayet talebi oluştur incelensin dedim temsilci hayır hat yok talep de oluşturmam dedi. Ben de dedim ki bu fark 15 lira olsaydı da yine aynı tavır mı olacaktı dedim.


Temsilci evet bu sizin sorununuz dedi. Ben hayatımda hiç bu kadar saygısız bir müşteri temsilcisi bu kadar kötü bir kurum görmedim. Sırf paketi satmak için beni kandırdı şu an. Ayrıca aylardır çektiğim sıkıntı ve telefon tacizi hariç. Bu işin peşini bırakmayacağım kesinlikle Tüketici Hakları'na şikayet edeceğim gerekirse mahkemeye de veririm kimse bana böyle saygısız davranamaz ve aptal yerine koyamaz.

Leyla Leyla 523 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları