05 Kasım 2014
Yorum Yap
#2801448

Avea Taahhüt Anlaşmazlığı!

Avea ile yaklaşık 4 ay önce 444 1 500 üzerinden bir görüşme yaptım. Bu görüşmede tarife değişikliği gerçekleştirdim. Bana sunulan seçenekler arasından taahhüt olmadan 4-5 TL fazla ödemeli olanı seçtim.


Bu duruma dayanarak geçen ay hattımı başka bir operatöre taşıdım ancak hemen arkasından Avea tarafından yüklü bir fatura geldi. Görüşme kayıtlarını talep ettiğimde ise benimle paylaşmalarının mümkün olmadığını söylediler.


Bunun etik olarak doğru olmadığını düşünüyorum. Görüşmenin taraflarından biri ben olduğuma göre bu kayıt benimle muhakkak paylaşılmalı. ''biz dinledik ve sizi haksız bulduk'' demeleri inanılmaz bir haksızlığa uğramışlık duygusu yaratıyor.

Burak 46 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi06 Kasım 2014

    Sayın Yetkili, İlgili kayıtta yer alan konunun çözümlenmesi ve müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler yapılmıştır. Müşterimiz 06.11.2014 tarihinde aranmış ve kendisine detaylı bilgi verilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve soruları için 444 1 500 numaralı Avea Müşteri Hizmetleri'mizi haftanın 7 günü 24 saat arayabilir. Saygılarımızla, Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri

  • Türk Telekom Temsilcisi05 Kasım 2014

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır.İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza bilgi aktarılacaktır. Her türlü talep ve sorularınız için 500 numaralı Avea Müşteri Hizmetleri'mizi haftanın 7 günü 24 saat arayabilir, resmi web sitemiz www.avea.com.tr adresimizden bize yazabilirsiniz. Saygılarımızla Avea İletişim Hizmetleri A.Ş

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler