02 Eylül 2014

Avea 9 Gün İçin Fahiş Fatura Gönderdi

30/08/2014'de Avea faturasız dan faturalıya geçtim. Müşteri hizmetleri aracılığı ile ayın 9'una hesap kesim günü almışlar haberim yok iken bilgi verilmeden. Yani 9 gün için ben fatura ödüyorum bana bilgi verilse idi geçmez beklerdim. Bir ay da tam iki fatura alacaklar benden.


Müşteri hizmetlerini aradım yok yasal hakkımız falan filan. Ben de yasal yollarda arayacağım hakkımı bakalım ne olacak. Görüldüğü gibi memnuniyet şikayet oranlarında diğer firmaların çok gerisinde.

Murat 1.302 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi02 Eylül 2014

    Sayın Yetkili, İlgili kayıtta yer alan konunun çözümlenmesi ve müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler yapılmıştır. Müşterimiz 02.09.2014 tarihinde birçok kez aranmış, ancak kendisine ulaşılamamıştır. Müşterimize ulaşılamadığı ve Avea Müşteri Hizmetleri’mizi arayarak konu ile ilgili detaylı bilgi alabileceğine dair kısa mesaj gönderilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve soruları için 444 1 500 numaralı Avea Müşteri Hizmetleri'mizi haftanın 7 günü 24 saat arayabilir. Saygılarımızla, Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri

  • Murat02 Eylül 2014

    tüm avea dan şikayetçi olan kişilere aynı cevap . . .bırakın artık kopyala yapıştır yapmayı . . şikayette bulunduğum hat buraya kayıtlı olduğum hat bile değil onu bile fark edememişsiniz . .. hiç inandırıcı değilsiniz . ..

  • Türk Telekom Temsilcisi02 Eylül 2014

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır.İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza bilgi aktarılacaktır. Her türlü talep ve sorularınız için 500 numaralı Avea Müşteri Hizmetleri'mizi haftanın 7 günü 24 saat arayabilir, resmi web sitemiz www.avea.com.tr adresimizden bize yazabilirsiniz. Saygılarımızla Avea İletişim Hizmetleri A.Ş

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön