31 Ağustos 2013

Türk Telekom Nakil İşlemini Gerçekleştirmiyor!

Bir turizm şehri olan Didim'de ve otogarın bitişiğinde marketim var. Marketimi 50 metre yan dükkana taşıdım ve nakil başvurusunda bulundum. Alt yapı olmadığından ikinci bir dağıtım kutusu maliyeti çıktığından dolayı nakil işlemim yapılmıyor. 81 ili ağlarla ören Türk Telekom bir turizm şehrinde şehir merkezinde otogarın içinde bir iş yerine nasıl hizmet veremiyor ve maliyetten söz ediyor? Ve 50 metreden söz ediyorum oldukça komik bir durum.

Telefon olmaz ise post makinesi ve internet kontör satışları v.s gibi işlemlerimi yapamayacağım. 2013 yılında böyle bir hizmet anlayışını şiddet ile kınıyorum ve Türk Telekom genel merkezinden konu hakkında acil destek çözüm talep ediyorum.

Ufuk 89 Okunma

Cevaplar

  • Ufuk 07 Eylül 2013

    yukarıdakı mesak buradaki sevgili okurları tüketicileri yanıltma amaçlı otomatik bir mesajdır...firma ile ilgili tüm şikayetlere bu mesaj gönderilmiştir..peki ya sonrası mı? hiç.... sonuç olarak ben özür diliyorum.. 2013 yılında AB ye üyelik için çırpınan bir ülkenin bir turizm şehri olan didim in göbeğinde bir işletmeye telefon bağlanamamıştır ve bunun nedeni ise dağıtım kutusunda yer kalmadığı içindir....ilçe üst düzey yetkililerin savunması ise artı bir dağıtım kutusunun bir maliyet oluşturmasıdır.. bunun yanı sıra şuan mevcut sözleşmeli telefon hattımdan hizmet almadığım halde aylarca ücret ödeyeceğim olmasıdır...ben özür dilerim sizlere maliyet çıkarma talebinde bulunduğum ve sizleri meşgul ettiğim için bu zamanda telefon bizim neyimize !!

  • Türk Telekom Temsilcisi31 Ağustos 2013

    Sayın Ufuk Bey, Size destek olma fırsatını bize sunmanızdan ötürü duyduğumuz memnuniyeti belirtmek isterim. Sikayetvar.com sitesi aracılığıyla iletmiş olduğunuz talebiniz ilgili birimlere iletilmiştir. Konu inceleme aşamasındadır, en kısa sürede sonuçlandırılarak gerekli bilgilendirme tarafınıza yapılacaktır. Türk Telekom’a göstermiş olduğunuz ilginiz için firmamız adına teşekkür ederim. Saygılarımla, Yılmaz Anıl ŞEN Müşteri İlişkileri Uzmanı ETKİLEŞİM KANALLARIMIZ Türk Telekom ürün, hizmetlerimiz ve iş süreçlerimiz ile ilgili tüm konulardaki şikayet ve başvurularınızı aşağıdaki iletişim kanallarımıza iletebilirsiniz: - Türk Telekom Çağrı Merkezi : 444 1 444 (7/24 hizmet verilmektedir) Kurumsal Müşterilerimiz için Çağrı Merkezi: 444 4 564 Toptan ve Uluslararası Müşteri Hizmetleri: 444 87 86 (Çağrı merkezlerimize gelen aramalar tüm operatörlerin kendi şehir içi arama tarifeleri üzerinden ücretlendirilmektedir.) - E-posta : [email protected] - Faks: 312 324 53 11 - SMS: “YARDIM” yazın boşluk bırakıp talebinizi 6616’ ya gönderin - www.turktelekom.com.tr internet sitemizde “İletişim” linkimizde yer alan “Müşteri Başvuru Formu“ - Sosyal Paylaşım Siteleri : http://twitter.com/TTDestek ve http://www.facebook.com/TurkTelekom - Türk Telekom Ofisleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön