Türk Telekom İnternet Bağlantısında Kopma Sorunları Giderilemiyor!

Nazar Ali A. |

Normalde sıklıkla yaşamadığım kopma sorunu Ağustos sonlarında sürekli hale geldi. Belki düzelir diye beklesem de 5 Eylül de müşteri hizmetlerini aramak zorunda kaldım. İlgileneceklerini, arıza kaydı oluşturduklarını, yakın zamanda geri dönüş yapılacağını söylediler. Mesaj geldiği zaman sorun devam ettiği için devam ve verilen kodu yazıp göndermeye çalıştım.

Sonuç alamadım sizi arayacağız dediler hiç kimse aramadı. Yedi sekiz defa arıza kaydı oluşturmuşlardır. Hiçbir şey söylemiyorlar, hiçbir şeyi çözmüyorlar. Genel merkeze gittim sorun modemde dediler, iki farklı modemle denedim hala değişen bir şey yok. Bunca zamanda sorunu çözemeyen, bundan önce de (desteklemediği sonradan ortaya çıktı) altyapınız destekliyor diyerek iki ay boyunca Hipernet'e geçirmeye çalışıp kötü bir internet kullanmama sebep olan Türk Telekom'a sonsuz teşekkürler!

Etiketler :

Çağrı Merkezi Sorun Çözme Bağlantı Kesilmesi

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Nazar Ali A.
    21 Ekim
    01:31

    Problem devam ediyor. İl merkeze her gün gidiyorum neredeyse işimden gücümden kalıyorum sürekli bir şeyler deneyip sonuç alamamaktan bıktım. Elit ekip göndereceğiz dediler kimse gelmedi arayıp sordum sistemde görünmüyor bile.